Skaczą panowie, skaczą panie

2601

Turniej w międzynarodowej obsadzie był nie tylko widowiskiem sportowym, ale także okazją do uhonorowania wybitnego sportowca i udaną zabawą dla mieszkańców.

Konkurs, który jest upamiętnieniem Tadeusza Ślusarskiego – Mistrza Olimpijskiego z Montrealu, który urodził się i swoją karierę zaczynał w Żarach, ma już swoją renomę.

Trudno się dziwić, bo tradycyjnie, jak co roku, na zawodach obecni są koledzy Tadeusza Ślusarskiego, Mistrzowie Olimpijscy: Jacek Wszoła oraz Władysław Kozakiewicz, Mistrz Świata w trójskoku Zdzisław Hoffman oraz Wicemistrz Świata Bogusław Mamiński.

Do rywalizacji mężczyzn przystąpiło trzynastu zawodników. Zwycięzcą zawodów, które stały na wysokim poziomie, został reprezentant Ukrainy Vladislav Malychin, który uzyskał wynik 5,70m. Na drugim miejscu uplasował się Grek Emmanouil Karalis z wynikiem 5,60m, a trzeci był Hendrik Gruber z Niemiec z takim samym wynikiem.

W konkursie kobiet nie do przeskoczenia okazała się Wenezuelka Robeilys Peinado, która wynikiem 4,50m ustanowiła rekord zawodów.  Drugie miejsce zajęła reprezentantka Czech Romana Malacova, osiągając 4,45m., a trzecie reprezentantka Polski Kamila Przybyła z wynikiem 4.20m.

Reprezentanci Polski, którzy zajęli dalsze lokaty, uzyskali jednak tzw. minimalne wysokości, które umożliwiają im teraz start w innych imprezach – w tegorocznych Mistrzostwa Europy U23 w Bydgoszczy oraz Mistrzostwach Europy U20 w Grosseto.

W trakcie zawodów odsłonięta została kolejna gwiazda w Żarskiej Alei Gwiazd. Gwiazdą przed budynkiem ratusza uhonorowany został żaranin Andrzej Greń – paraolimpijczyk, zdobywca brązowego medalu Igrzysk Paraolimpijskich – Barcelona 1992.

Sprzyjająca nie tylko  organizatorom i sportowcom pogoda, sprawiła że zawody w żarskim Rynku dopingowała  kilkusetosobowa publiczność.