Kolejne miliony dla miasta na park z atrakcjami

0
2056
reklama

Miasto Żary na pierwszym miejscu ogłoszonej listy rankingowej. To oznacza dodatkowe 1,85 miliona złotych w budżecie na modernizację biblioteki i przylegającego do niej parku.

– W ubiegły piątek otrzymaliśmy bardzo dobrą wiadomość z urzędu marszałkowskiego – cieszy się burmistrz Danuta Madej. – Parę miesięcy temu wystartowaliśmy w konkursie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 z projektem pod nazwą „Żarski Park Kultury i Nauki – przebudowa z rozbudową instytucji kultury w Żarach”.

Nie tylko koncerty

Jednym z elementów projektu jest budowa nowej muszli koncertowej w parku przy ul. Wrocławskiej. Stara coraz bardziej się rozsypuje i nie może być już użytkowana. Organizowane tu swego czasu różne imprezy muzyczne cieszyły się sporą popularnością wśród mieszkańców.

Z kolei w pobliżu domu kultury powstanie plac zabaw, ale tym razem trochę inny niż zwykle.

– Zawsze marzyłam o tym, aby w naszym mieście wreszcie pojawiły się place zabaw z interaktywnymi urządzeniami, na których poprzez zabawę edukujemy też nasze dzieci – mówi Danuta Madej.
Nauka i informacja

Na terenie miasta pojawi się pięć tak zwanych infokiosków z informacją o historii i bieżących wydarzeniach w Żarach.

Obok muzeum powstaną dodatkowe elementy architektury zewnętrznej, które umożliwią na przykład przeprowadzenie lekcji historii czy regionalizmu na świeżym powietrzu.

Biblioteka miejska, oprócz odnowionej elewacji, wyposażona zostanie w pracownię multimedialną.

W samym parku postawione zostaną nowe ławki, kosze na śmieci, wykonane zostanie oświetlenie i monitoring terenu.

Wartość całego projektu to blisko 2,2 miliona złotych, a dofinansowanie jakie udało się zdobyć, to 85 procent tej kwoty.

Prace już trwają

Jeszcze przed uzyskaniem dofinansowania, podjęto prace przy budynku biblioteki. To nie mogło dłużej czekać. Wykonano również nawierzchnię placu przed muzeum. Poniesione już nakłady wrócą do budżetu dzięki środkom unijnym.

Cała inwestycja powinna zostać zakończona w przyszłym roku.

Andrzej Buczyński