Na 112 zadzwonił szleniec, powiedział „mam zakładnika, karabin i granaty” (film z akcji)

0
1752
reklama

Na numer alarmowy 112 zadzwonił we wtorek,18 lipca mężczyzna, który powiedział, że ma zakładnika i uzbrojony jest w karabin i granaty.

Informacja błyskawicznie trafiła do policjantów z Gubina. Zgłoszenie zostało potraktowane bardzo poważnie. Do poszukiwań dzwoniącego mężczyzny ruszyli kryminalni. W drodze byli już policyjni antyterroryści i negocjatorzy. Zadanie  nie było łatwe. Początkowo nie było wiadomo, gdzie szukać mężczyzny.Kryminalni mieli pierwsze ustalenia. Dla jednostek w Krośnie Odrzańskim i Gubinie ogłoszono alarm. Do komisariatu przyjechało kilkunastu policjantów. W poszukiwania zaangażowani byli funkcjonariusze kryminalni, antyterroryści i Centralne Biuro Śledcze Policji. Na miejscu działania koordynował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji insp. Jerzy Głąbowski. Funkcjonariusze szybko ustalili osobę i prawdopodobne miejsce jego przebywania.
Jak się okazało mężczyzna posiadał przeszłość kryminalną i znany był policjantom z Gubina. Był także poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Na miejsce, w którym miał przebywać 33-latek przyjechali antyterroryści. Budynek został otoczony. Mężczyzna nie otwierał drzwi, wobec czego funkcjonariusze zmuszeni byli dostać się do środka siłowo. Tuż przed wyważeniem drzwi mężczyzna próbował uciekać przez okno. Tu jednak czekali na niego już antyterroryści i kryminalni. Został zatrzymany. W pomieszczeniu policjanci znaleźli i zabezpieczyli przedmiot wyglądający jak broń. Informacje przekazane przez 33-latka dyspozytorowi okazały się wytworem jego wyobraźni. Mężczyzna został doprowadzony do krośnieńskiej komendy.

Śledztwo w sprawie prowadzone będzie przez Prokuraturę Rejonową w Krośnie Odrzańskim. Zgodnie z kodeksem karnym za fałszywe zawiadomienie o zdarzeniu, które może zagrażać życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia, grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 224a kodeksu karnego).

MK, źródło KPP Gorzów