Milionowe kary. Swiss Krono wsypuje konkurentów

0
4469

Urzędnicy państwowi ustalili oraz rozbili zmowę producentów płyt wiórowych i pilśniowych. Posypały się wielomilionowe kary – łącznie na kwotę grubo ponad 135 milionów. Z akcji suchą nitką wyszła żarska spółka Swiss Krono.

Swiss Krono uniknie wielomilionowych kar. Dlaczego? Władze firmy poszły na układ z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Skorzystały z tzw. programu łagodzenia kar, który umożliwia współpracę z urzędem w zamian za uniknięcie kary finansowej. Krótko mówiąc, żeby uniknąć kary, doniosły na konkurencję.

– Program łagodzenia kar przypomina instytucję świadka koronnego w prawie karnym. Przedsiębiorca, który jako pierwszy z uczestników zmowy dostarczy urzędowi dowody zmowy, może liczyć nawet na całkowite zwolnienie z sankcji pieniężnej. Skorzystać z niego mogą również osoby zarządzające firmą, które zagrożone są sankcją za udział w zmowie. – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Wypowiedź prezesa UOKiK Marka Niechciała

W tajnym i nielegalnym porozumienia pomiędzy producentami płyt wiórowych i pilśniowych, używanych m.in. do produkcji mebli uczestniczyło od początku 2008 r. do września 2011 r. pięciu przedsiębiorców należących do trzech grup kapitałowych. Były to spółki: Kronospan SzczecinekKronospan MielecPfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów oraz Swiss Krono. Efektem zmowy były wyższe ceny mebli.

Przedsiębiorcy dokonywali ustaleń podczas spotkań lub rozmów telefonicznych. Kontakty miały charakter dwu- lub wielostronny. Prezesi, członkowie zarządu oraz dyrektorzy do spraw handlowych spotykali się m.in. w siedzibach spółek, na targach branżowych czy na lotnisku.Zdarzało się, że gdy któraś ze stron zmowy stosowała inne ceny, była wówczas upominana przez pozostałych uczestników porozumienia. Na skutek zmowy przedsiębiorcy zmniejszyli rywalizację między sobą i zwiększyli swoją pozycję negocjacyjną w stosunku do odbiorców.

Na uczestników zmowy prezes UOKiK nałożył kary finansowe w wysokości ponad 135 mln zł (135 761 340, 25 zł). Decyzja nie jest ostateczna. Przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Wypowiedź dyrektora Departamentu Ochrony Konkurencji w UOKiK Wojciecha Dorabialskiego

Kto i ile zapłaci

Kronospan Szczecinek – 60 690 248,87 zł,

Kronospan Mielec – 39 308 643,05 zł,

Pfleiderer Wieruszów – 19 804 706,50 zł,

Pfleiderer Group – 15 957 741,83 zł.

PaS