Festiwal w toku. Pierwszy Klaps już przyznany

2914

Wydarzenia festiwalowe potrwają do niedzieli 16 lipca. Jest okazja, żeby skorzystać z propozycji przygotowanych przez organizatorów.

Z wydarzeń festiwalowych, zaplanowanych w Żarach w piątek 14 lipca o godz. 16:00 w Rynku, w namiocie Cafe Film będzie można porozmawiać z aktorką Agnieszką Mandat, odtwórczynią głównej roli w filmie Agnieszki Holland „Pokot”. W tym samym miejscu, następnego dnia, w sobotę o godz. 12:00 zaplanowane jest spotkanie autorskie z Jackiem Fedorowiczem, a o godz. 15:00 spotkanie z Joanną Brodzik. W niedzielę o godz. 16:00 gościem w namiocie festiwalowym będzie Adam Ferency.

Pierwszy Klaps już przyznany

Jury 3. Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru Kozzi Cybulski Wilhelmi przyznało pierwszy festiwalowy Klaps. Za całokształt twórczości otrzymała go znana i ceniona aktorka Teresa Lipowska. Artystka odebrała dyplom oraz statuetkę Zielonogórski Klaps 2017 podczas inauguracji Festiwalu. Statuetkę autorstwa Anety Pabjańskiej-Moskwy, ufundowało Województwo Lubuskie. W imieniu Marszałek Elżbiety Anny Polak, laur wręczył Paweł Kozłowski, kierownik Wydziału Przedsiębiorczości i Strategii Marki Urzędu Marszałkowskiego.

Teresa Lipowska

Początki pracy twórczej aktorki sięgają 1957 roku, kiedy to ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi. W latach 1957–1985 występowała w warszawskim Teatrze Ludowym. W latach 1985–1992 była aktorką Teatru Syrena w Warszawie. Obecnie, na emeryturze, nadal występuje w tym teatrze. Wiele lat związana z kabaretem „Dudek”. Jest jedną z bohaterek książki „Siła codzienności” autorstwa Marzannay Graff. Jest wykładowcą w Akademii Dobrych Obyczajów, której założycielem i głównym wykładowcą był znany aktor Janusz Zakrzeński. W 2007 aktorka obchodziła jubileusz półwiecza pracy zawodowej na scenie. Jubileusz odbył się w Teatrze Kwadrat w Warszawie. Została uhonorowana wieloma odznaczeniami i nagrodami: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Za rolę w „M jak miłość” otrzymała nagrodę TeleEkran, przyznawaną przez czytelników „TeleTygodnia” w kategorii: ulubiona postać kobieca. W 2010 roku została wyróżniona przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia nagrodą „Wielki Splendor” przyznawaną za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz  rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. Teresa Lipowska stworzyła dla radia dziesiątki pierwszo- i drugoplanowych ról zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Od wielu lat związana jest również z popularną powieścią radiową „W Jezioranach”, w której od samego początku kreuje rolę przedsiębiorczej Stasi Dobrowolskiej-Lepieszkowej. Przez wiele lat współtworzyła polski dubbing, szanowany i ceniony na całym świecie, użyczając swego głosu postaciom w najpopularniejszych produkcjach filmowych dla dzieci.

PaS