Darmowe szczepienia dla tysiąca seniorów

2932
Darmowe szczepienia będą realizowane w gabinetach lekarskich na rogu ulic Kasprzaka i Katowickiej w Żarach. fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Miasto funduje swoim mieszkańcom szczepionki przeciwko grypie. Już czwarty rok z rzędu. Jedyny warunek – trzeba mieć ukończone 65 lat, aby móc skorzystać z tego programu.

– Po raz kolejny ogłosiliśmy konkurs ofert na wybór realizatora programu szczepień profilaktycznych przeciwko grypie i w tym roku spośród pięciu ofert wybrana została oferta złożona przez Gabinety Lekarskie “MarVit” – informuje wiceburmistrz Żar Olaf Napiórkowski. – Szczepienia dla seniorów prowadzimy od kilku lat i jest to program zdrowotny cieszący się największą popularnością w naszym mieście.
Osoby, które korzystały już z darmowych szczepień w latach ubiegłych powinny zwrócić uwagę, że w tym roku będą one wykonywane w innym miejscu. Poprzednio realizatorem programu był “Esculap” przy ulicy Moniuszki. Teraz trzeba będzie się udać do przychodni na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Katowickiej, a dokładnie pod adres Kasprzaka 1D.
– Szczepienia będą prowadzone od 1 września do końca listopada, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 10.00 oraz od 14.00 do 18.00 – mówi Krystyna Kozłowska, naczelnik wydziału spraw społecznych w żarskim ratuszu.
– Maksymalnie przewidujemy objęcie szczepieniem około tysiąca osób w wieku powyżej
65 roku życia.
Aby skorzystać ze szczepienia, wystarczy udać się do tegorocznego realizatora programu. Przed podaniem szczepionki, przeprowadzone zostanie badanie lekarskie.
– Co roku zakładamy, że szczepionek powinno wystarczyć dla tysiąca osób – mówi Krystyna Kozłowska. – W tamtym roku skorzystało ponad 900 osób, tak więc dla nikogo chętnego szczepionek nie zabrakło.
W Żarach mieszka około 6 tysięcy osób powyżej 65. roku życia.

Więcej dla zdrowia
Oprócz szczepień przeciwko grypie, miasto realizuje jeszcze inne programy zdrowotne. Jednym z nich jest program profilaktyki próchnicy dla dzieci z klas I-II szkół podstawowych w mieście Żary. Od tego roku będzie on również dotyczył szkół niepublicznych.
– Mieliśmy program dotyczący pneumokoków obejmujący dzieci w wieku dwóch lat, ale w tym roku już go nie prowadzimy, ponieważ jest to już refundowane przez państwo, a od przyszłego roku będą to szczepienia obowiązkowe – mówi Olaf Napiórkowski. – Prowadzimy też program szczepień HPV, który nadal kontynuujemy i w tym roku będzie on realizowany już w szkołach podstawowych.
Urzędnicy myślą już o kolejnym programie. Tym razem miałyby być to szczepienia przeciwko pneumokokom, ale skierowane do osób starszych.
– Jesteśmy w trakcie przygotowywania odpowiednich dokumentacji – mówi wiceburmistrz Napiórkowski. – Przed realizacją program zdrowotny musi być jeszcze zaakceptowany przez odpowiednie służby medyczne. Widzimy taką potrzebę, bo według statystyk przez pneumokoki umiera więcej osób starszych, niż dzieci – dodaje.
Zgodnie z założeniami, w pierwszej kolejności programem objęte będą osoby z grup ryzyka, czyli na przykład chore na nowotwory lub choroby płuc.
Żarskie programy zdrowotne finansowane są z budżetu miasta, ale niektóre z nich są częściowo dofinansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Andrzej Buczyński