Nowoczesność w zawodówkach

3538

Powiat Żarski Trwa realizacja projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Powiecie Żarskim. Dzięki środkom unijnym wzrośnie poziom nauki zawodu, przede wszystkim dzięki zakupom nowoczesnych pomocy naukowych i dodatkowym kursom zawodowym.

– Projekt trwa od lipca, ale tak naprawdę wszelkie działania zaczęły się dopiero pod koniec października – informuje Bartłomiej Kubiak, naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia w żarskim starostwie. – Cały projekt będzie trwał sześć lat, wszystkie zadania są rozłożone w czasie, ale już teraz sporo udało się zrobić. W pierwszej kolejności zajęliśmy się doposażeniem pracowni szkolnych. Po rozstrzygniętych przetargach nowy sprzęt trafił do szkół – tłumaczy naczelnik Kubiak.

To nie są tanie rzeczy

Obrabiarki sterowane numerycznie i wyposażenie pracowni projektowania CAD/CAM – tym wzbogaci się żarskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Na zakupy dla dawnej „samochodówki” zaplanowano około 670 tys. złotych. Maszyny ważące 4,5 i 2,5 tony stoją jeszcze nierozpakowane. Trwają przygotowania pomieszczeń do ich zamontowania.

Zespół Szkół Budowlanych otrzymał sprzęt i pomoce naukowe do dwóch pracowni – energetyki odnawialnej i budowlanej. Na liście zakupów za ok. 220 tys. złotych znalazło się także wyposażenie do kwalifikacji E.13, czyli projektowania lokalnych sieci komputerowych i administrowania nimi.

Za prawie 600 tys. złotych Zespół Szkół Ekonomicznych doposaży pracownię reklamy, a także stworzy zupełnie nową pracownię elektrotechniki i elektroniki. W związku z tym w szkole od 1 września pojawi się kolejny kierunek nauczania – technik elektronik.

Sprzęt o wartości około 180 tys. złotych wzbogaci pracownię systemów lokalnych sieci, systemów operacyjnych, administrowania sieciami teleinformatycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku. Z kolei 200 tys. złotych trafi do pracowni logistycznej oraz pracowni elektroniki i elektrotechniki w lubskim Zespole Szkół Technicznych.

Dzięki projektowi unowocześnione zostaną pracownie gastronomiczne i cukiernicze – po przeszło 100 tys. przypadło na Ośrodek dla Dzieci z Wadami Słuchu i Mowy w Żarach oraz Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lubsku.

Dostają uprawnienia

Projekt modernizacji kształcenia zawodowego to nie tylko nowoczesny sprzęt, ale i dodatkowe kursy dające uprawnienia zawodowe. W żarskim CKZiU prowadzi je Stowarzyszenie Edukacja i Technika. Już w roku ubiegłym z takich dodatkowych szkoleń skorzystało 97 uczniów – zdobyli kwalifikacje spawalnicze, obsługi wózków widłowych oraz elektryczne. W tym kwartale mają być przeprowadzone kolejne kursy, w których weźmie udział 178 uczniów. Będą również darmowe kursy na prawo jazdy. Wezmą w nich udział także uczniowie z innych szkół.

Stowarzyszenie po odjęciu kosztów kursów, zarabia. Wszystkie te dodatkowe środki przeznacza na potrzeby szkoły. Zakupiono już między innymi maszyny do egzaminów zawodowych, wiertarki, szlifierki, spawarki, wózek widłowy i wiele innych urządzeń.

Niewątpliwie dzięki wszystkim tym działaniom uczniowie kierunków zawodowych w powiecie będą mogli podnosić swoje kwalifikacje. Absolwenci szkół będą lepszymi fachowcami i z perspektywy pracodawcy na rynek pracy trafią osoby lepiej przeszkolone, gotowe do pracy na najnowocześniejszych urządzeniach.

Andrzej Buczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ