Kradzież telefonu i roweru na basenie

3397

Upalne dni lata chętnie spędzamy nad wodą. Chwila nieuwagi i beztroska kąpiel w wodzie może sprawić, że pozbędziemy się rzeczy pozostawionych na ręczniku, kocu czy leżaku.

19 lipca tego roku oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu otrzymał dwa zgłoszenia dotyczące kradzieży. W jednym przypadku doszło do kradzieży telefonu komórkowego na terenie basenu miejskiego. W drugim przypadku został skradziony rower o wartości ponad 1 tys. złotych, który stał niezabezpieczony pod wiatą .

Pamiętaj, złodziej nas pilnuje

Policja przypomina, że złodzieje obserwują nas i wykorzystują fakt pozostawienia rzeczy (telefonu, dokumentów, portfela) bez żadnego nadzoru, czy  roweru bez żadnego zabezpieczenia np. przy sklepie, na klatce schodowej, na korytarzu.  Stuprocentowe zabezpieczenie roweru przed kradzieżą nie istnieje. Doświadczenie pokazuje jednak, że ryzyko kradzieży można w znacznym stopniu ograniczyć. Możemy zapobiec kradzieżom rowerów przestrzegając kilku podstawowych zasad związanych z zabezpieczeniem jednośladu.:

  • Pamiętajmy o stosowaniu zabezpieczeń – zapięcia roweru bez względu na czas, na jaki pozostawiony jest rower, np. przed sklepem, na bazarze, itp. Zawsze należy zapiąć rower do nieruchomego stojaka, czy innego elementu przytwierdzonego do podłoża (ważne jest dobranie dobrego, wytrzymałego zapięcia mechanicznego)
  • Pozostawiając zabezpieczony rower , np. przy markecie, przychodni zdrowia, itp. zwróćmy uwagę, czy teren jest monitorowany przez kamery przemysłowe, kamery monitoringu miejskiego – to także odstrasza złodzieja
  • Nigdy nie pozostawiajmy roweru bez zabezpieczenia  nawet na chwilę np. przy klatce schodowej, na korytarzu, na ulicy – okazja czyni złodzieja
  • Rower przechowujemy w dobrze zabezpieczonym przed włamaniem pomieszczeniu.

Pamiętajmy również, aby zachować kartę gwarancyjną roweru, spisać numer ramy, numer fabryczny roweru, sfotografować nasz sprzęt. Można również ubezpieczyć rower. Również w czasie spędzania wolnego czasu nad wodą trzeba zwracać uwagę na wartościowe  rzeczy które mamy ze sobą.