Wpadka z 6 tonami tytoniu w okolicach Żagania (film)

5971

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG wspólnie z lubuskimi funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zlikwidowali znajdujące się na terenie powiatu żagańskiego nielegalne krajanie tytoniu. Zabezpieczono maszyny oraz prawie 6 ton tytoniu o wartości niemal 3,5 miliona zł.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach wspólnie z lubuskimi funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej podczas działań prowadzonych na terenie 3 miejscowości powiatu żagańskiego przeszukali budynki gospodarcze. W nich znaleźli linie do cięcia suszu tytoniowego i produkcji krajanki tytoniowej. W jednym z budynków funkcjonariusze zatrzymali 3 osoby podczas cięcia liści tytoniu. Na podwórku ujawniono także busa załadowanego workami z gotową już krajanką tytoniową. W pomieszczeniach zabezpieczono maszyny służące do cięcia suszu tytoniowego o wartości 30.000 zł.

Jak informuje rzecznik prasowy Straży Granicznej kpt. Rafał Potocki – funkcjonariusze ujawnili łącznie niemal 6 ton suszu tytoniowego oraz krajanki tytoniowej. Szacunkowa wartość zabezpieczonych wyrobów tytoniowych wynosi prawie 3,5 mln zł. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconych podatków wynoszą prawie 4 mln zł. Dla dobra śledztwa,  rzecznik nie może ujawnić miejscowości, w których zlikwidowano kontrabandę.

Łącznie zatrzymano 6 osób, którym za naruszenie przepisów kodeksu karno-skarbowego grożą kary grzywny, pozbawienia wolności albo obie te kary łącznie. Są to mieszkańcy województwa lubuskiego. Czynności w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żaganiu.

MK, źródło foto i film NOSG