Koniec pewnej epoki

558
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Wydaje się, że Roman Krzywotulski pełni funkcję dyrektora Żarskiego Domu Kultury od zawsze. Jeszcze w grudniu ma zamiar przejść na emeryturę. Pojawia się pytanie, kto go zastąpi na tym stanowisku, tym bardziej, że odchodzi z pracy na ponad miesiąc przed upływem pięcioletniej kadencji.

– Ogłosiliśmy właśnie konkurs na stanowisko dyrektora Żarskiego Domu Kultury, co wiąże się z końcem kadencji obecnego dyrektora Romana Krzywotulskiego, która upływa z końcem stycznia przyszłego roku – informuje wiceburmistrz Olaf Napiórkowski. – Obecny dyrektor chce przejść na emeryturę z końcem grudnia, dlatego do końca stycznia wyznaczony zostanie pracownik ŻDK, który pełnił będzie obowiązki dyrektora.

Nowego dyrektora wyłoni komisja powołana przez burmistrza. Osoby, które zechcą ubiegać się o to stanowisko, będą mogły składać dokumenty do 28 grudnia. Czasu jest sporo. Ale to też czas na przygotowanie koncepcji funkcjonowania domu kultury na najbliższe lata. Opracowanie to będzie podstawą przy ocenie prowadzonej przez komisję konkursową. Komisja zweryfikuje nadesłane dokumenty, po czym będzie tydzień na ewentualne uzupełnienia braków.

12 stycznia odbędzie się posiedzenie komisji, podczas którego przeprowadzone zostaną rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami.

– Jeszcze nie wiemy, czy sytuacja pandemiczna pozwoli nam na osobisty kontakt z kandydatami, czy też rozmowy prowadzone będą przez internet – mówi Olaf Napiórkowski. – Nie chciałbym teraz mówić o szczegółach, czego oczekujemy, bo jesteśmy na etapie konkursu i każdy z kandydatów ma sam przedstawić koncepcję funkcjonowania naszej największej instytucji kultury w mieście, jaką jest Żarski Dom Kultury. Zobaczymy, kto przekona komisję. Nie ukrywam, że dla mnie bardzo ważną sprawą jest to, aby kandydat dawał nam sto procent pewności, że będzie w stanie zrealizować przedstawioną koncepcję. W brew pozorom, kierowanie instytucją kultury nie jest prostą sprawą. Zawsze są duże, ale też specyfika działalności takiej instytucji daje duże pole do popisu. Liczę na to, że wybierzemy osobę, która zagwarantuje rozwój żarskiej kultury, nie zaprzepaszczając jednocześnie dorobku obecnego jeszcze dyrektora oraz pracowników domu kultury. Oczekujemy, że nowy dyrektor połączy to co było dobre z nowymi pomysłami – dodaje.

Żarski Dom Kultury znany jest z cyklicznych imprez, które mają wieloletnie tradycje, jak choćby trzydziesty już Ogólnopolski Salon Fotografii Artystycznej. Zajmuje się też organizacją takich imprez dla mieszkańców, jak Dni Żar, czy Żarska Majówka. Wiadomo, że trafić w gusta wszystkich mieszkańców, nie jest sprawą łatwą. ŻDK to nie tylko budynek
i park przy ul. Wrocławskiej. Jest jeszcze filia w Kunicach, sala widowiskowa „Luna” oraz Salon Wystaw Artystycznych na deptaku. Jest czym zarządzać.

Pojawił się wniosek, podpisany przez 23 różne osoby, instytucje i organizacje, o nadanie Romanowi Krzywotulskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Żary.

Andrzej Buczyński