Biel i czerwień na fotografii

712
fot. Halina Borowiec

ŻARY | To była pierwsza edycja konkursu fotograficznego, którą w tym roku przeprowadziło żarskie muzeum z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Druga edycja… już za rok.

– Plany na 11 listopada i świętowanie 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były inne. Z powodu pandemii musieliśmy z nich zrezygnować i wymyślić coś innego. I tak narodził się pomysł na konkurs fotograficzny „W barwach narodowych”. Wpłynęło 14 zdjęć, co bardzo mnie cieszy, bo gdy organizuje się coś po raz pierwszy, to trudno przewidzieć, czy będzie jakieś zainteresowanie. W tym wypadku mogę śmiało powiedzieć, że akcja zakończyła się powodzeniem. I z pewnością będzie druga edycja w przyszłym roku. Nie znam się na zdjęciach tak dobrze jak jury, ale uważam, że poziom był zadowalający. Byłoby mi trudno wybrać, które zdjęcia są najlepsze, bo wszystkie zasługują na wielkie gratulacje. Zawsze powtarzam, że najważniejsze są chęci wzięcia udziału w konkursach, zaangażowanie najbliższych, wtedy powstaje coś, co z pewnością będzie pamiątką dla nich samych i dodatkowo wpisze się w historię naszego miasta – podsumowuje Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum Pograniczna Śląsko-Łużyckiego w Żarach.

Nagrody zdobyli
Decyzją jury konkursowego, przyznano w tym roku trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia. Autorką najlepiej ocenionej fotografii i zdobywczynią pierwszej nagrody została Halina Borowiec z Żar. Fotografia ta niewątpliwie wyróżnia się swoją symboliką w odniesieniu do obecnych, niespokojnych czasów.
Drugą nagrodę zdobyła Emilia Szymczak z Grabika, a trzecią – Monika Syguła z Żar.
Wyróżnienia w konkursie otrzymały Krystyna Starosta z Olbrachtowa i Emilia Lipa z Żar.

Andrzej Buczyński

fot. Emilia Szymczak
fot. Monika Syguła