Zima na drodze

702
fot. KPP Żary

ŻARY | Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przygotowaniu swojego pojazdu do tej pory roku. Zima to szczególnie trudny okres dla kierowców. Opady śniegu i ujemne temperatury powodują, że nawierzchnia jest śliska, a to wymaga od nas większej wyobraźni oraz ostrożności.

Biały puch za oknem to radość dla dzieci, jednak z pewnością nie dla kierowców. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i odpowiednim przygotowaniu swojego pojazdu do tej pory roku. Opady śniegu, ujemna temperatura, gorsza widoczność oraz śliska nawierzchnia to utrudnienia, jakie czekają na kierowców podczas zimowej aury. W takiej sytuacji łatwiej wpaść w poślizg, droga hamowania się wydłuża i nie zawsze w porę możemy zareagować. Nie zawsze też dopuszczalna prędkość w zimowych warunkach oznacza bezpiecznej prędkości. Dlatego warto zdjąć nogę z gazu, mając na uwadze swoje bezpieczeństwo oraz innych. Prócz zachowania zdrowego rozsądku o tej porze roku, nie zapomnijmy odpowiednio przygotować swój pojazd. Przede wszystkim wymieńmy opony letnie na zimowe. Te zimowe zapewniają wysoką przyczepność do podłoża, w przeciwieństwie do letnich. Uzupełnijmy płyny w spryskiwaczach na zimowe, które są odporne na minusowe temperatury. Sprawdźmy, czy pióra od wycieraczek nie są zużyte. Przy opadach śniegu lub marznącej mżawki, czy spadającego błota spod kół innych pojazdów, ważne jest szybkie oczyszczenie czołowej szyby i zapewnienie w ten sposób dobrej widoczności. Kiedy już odpowiednio przygotujemy swoje auto, nie zapomnijmy także o zdrowym rozsądku i przestrzeganiu kilku ważnych zasad na drodze:
– zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli nam w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby, – dostosujmy odpowiednią prędkość, nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,
– nie hamujmy gwałtownie oraz nie wykonujmy gwałtownych skrętów kierownicą – łatwo wówczas wpaść w poślizg,
– zachowajmy ostrożność
i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych,
– bądźmy czujni przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, w tych rejonach droga przeważnie jest śliska.

Przypominając o zasadach bezpieczeństwach podczas zimy, nie możemy zapomnieć także
o pieszych. Pamiętajmy przed wejściem na pasy powinniśmy upewnić się, czy bezpiecznie zdążymy przejść na drugą stronę drogi. Przede wszystkim, zaobserwujmy, czy nadjeżdżający kierowca jest w bezpiecznej odległości oraz, czy zdąży zahamować. O zmroku nie zapominajmy także o odblaskach.

źródło: KPP Żary