Wiatraki okiem uczniów ze szkoły w Lubanicach – poznaliśmy laureatów!

1002
Laureaci konkursu - klasy I-III. fot. nadesłane

GMINA ŻARY | Papierowe rolki, fragmenty plastikowych rurek czy drewnianych desek oraz wiele innych materiałów dostępnych w każdym domu zostało kreatywnie wykorzystanych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Lubanicach do wykonania modeli wiatraków. To właśnie tam odbyło się uroczyste wręczenie nagród oraz dyplomów laureatom konkursu „Wiatrak – zielona energia”, organizowanego we współpracy z firmą OX2, zarządzającą projektem FW Żary realizowanym na terenie miejscowości Drożków i Lubanice.

Dzieci uwielbiają prace plastyczne. Mogą się w nich wykazać kreatywnością, ale przede wszystkim dać popis swoich umiejętności malarskich czy technicznych. Dlatego też firma OX2 postanowiła zorganizować dla dzieci ze szkoły w Lubanicach specjalny konkurs plastyczno-techniczny, którego motywem przewodnim był wiatrak. Konkurs został przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII. Zadaniem młodszych uczniów było wykonanie małego wiatraczka, a starszych – makiety turbiny wiatrowej. Podczas kreatywnej pracy najmłodsi mogli liczyć nie tylko na pomoc rodziców czy rodzeństwa. Realizację zadania konkursowego poprzedziły lekcje na temat odnawialnych źródeł energii, opracowane przez ekspertów OX2, a przeprowadzone przez nauczycieli z lubanickiej szkoły. Podczas zajęć szkolnych dzieci dowiedziały się m.in.: dlaczego potrzebujemy energii z odnawialnych źródeł, jak wygląda budowa farmy wiatrowej oraz z czego składa się sama turbina. Uzbrojone w tę wiedzę przystąpiły do realizacji zadania konkursowego, dając „drugie życie” materiałom takim jak papierowe rolki czy fragmenty rur.

– Nasi uczniowie po raz kolejny bardzo pozytywnie nas zaskoczyli. Realizując prace plastyczne, wykazali się dużą kreatywnością i zaangażowaniem, co nas niezwykle cieszy, szczególnie, że mówimy o tak ważnym społecznie temacie, jakim jest ekologia. Jestem przekonana, że tworzenie prac konkursowych było dla nich nie tylko nauką, ale również świetną zabawą, urozmaicającą zdalną edukację. Cieszę się, że dzieci mogły wziąć udział w dodatkowej lekcji poświęconej odnawialnym źródłom energii, tematowi tak ważnemu w obecnych czasach. Nie możemy bagatelizować tego, co dzieje się obecnie z naszym środowiskiem i wierzę, że nauka od najmłodszych lat zaowocuje odpowiedzialnymi postawami uczniów w przyszłości – mówi Kinga Grzelak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubanicach.

– Realizując na co dzień duże projekty inwestycyjne, nie zapominamy o edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży. To bardzo ważne, by od najmłodszych lat kształtować wiedzę w zakresie ekologii i odnawialnych źródeł energii. Wierzymy, że poprzez zabawę uczymy o korzyściach płynących z budowy farm wiatrowych w Polsce i razem budujemy nowe, świadome pokolenie, które będzie odpowiedzialne za losy naszej planety w przyszłości – podsumowuje Krzysztof Witczak z OX2.


O firmie OX2
Firma OX2 opracowuje i konstruuje rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, a także zajmuje się zarządzaniem nimi. Na przestrzeni ostatnich 15 lat OX2 udało się uzyskać status lidera w zakresie realizacji zakrojonych na szeroką skalę projektów wykorzystujących lądową energię wiatrową dzięki wygenerowaniu ponad 2,3 GW energii wiatrowej w regionie nordyckim. Poprzez stałe zwiększanie dostępu do energii odnawialnej OX2 promuje transformację otwierającą drogę ku bardziej zrównoważonej przyszłości. OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Polsce, a także na Litwie i we Francji. Siedziba główna firmy mieści się w Sztokholmie, w Szwecji. Jej przychody ze sprzedaży w 2019 r. wyniosły 463 mln EUR. Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.ox2.com.

informacja prasowa