Młodzi mistrzowie recytacji

750
fot. UG Żary

GMINA ŻARY | 38 uczniów szkół Gminy Żary zmagało się w eliminacjach gminnych kolejnej edycji Lubuskiego Konkursu Recytatorskiego.

– Mamy tu najlepszych recytatorów wyłonionych w szkołach – powiedział Waldemar Dybalski, przewodniczący jury.
– Dla nas przy ocenie najistotniejsze jest to, czy uczestnik wie o czym mówi, czy rozumie tekst. Bo nim przecież opowiada o sobie, swoich emocjach. Oczywiście ważna jest dykcja, kontakt z odbiorcą – podkreślali członkowie jury.

W jego składzie oprócz Waldemara Dybalskiego znalazła się także Ewa Kusion. Oboje są doświadczonymi animatorami kultury. Ważnym kryterium oceny był dobór repertuaru, emocje towarzyszące recytacji, no i radzenie sobie uczestników z tremą. A było czego posłuchać. Były wykonania których chciałoby się słuchać w nieskończoność, a ułańska fantazja mistrzów słowa dosłownie wbijała w przysłowiową podłogę. Część prezentowała klasyki, ale był i repertuar nieco luźniejszy, nieznanych autorów. Jedno jest pewne, konkurs wyłonił świetnie zapowiadających się standuperów, i tych którzy na scenie czują się jak ryby w wodzie.

Uczestnicy zostali podzieleni na grupy: I grupa wiekowa (klasy I-III), II grupa wiekowa (klasy IV-V), III grupa wiekowa (klasy VI-VIII). Jury po wysłuchaniu wszystkich prezentacji w kategoriach: wiersz oraz wywiedzione ze słowa, długo debatowało nad wyborem mistrzowskich wykonań.

W grupie najmłodszej, najliczniej reprezentowanej wysłuchano 17. recytacji. Tytuły laureatów otrzymali: Mateusz Fiedziuk, Piotr Plichta, Dawid Surwiło oraz Jan Paliwoda.
Siedmiu uczestników zaprezentowało się w potyczkach ze słowem z grupy II. Tu tytuły laureatów przyznano: Gabrieli Komorskiej oraz Karolinie Dąbrowskiej.

W grupie III jury wysłuchało 14 recytatorów. Tytuł laureata przypadł tu: Zuzannie Wacowskiej, Natalii Wacowskiej, Aleksandrze Żurawskiej i Michałowi Kurosowi.
Jury postanowiło wyróżnić Gabrielę Kuros, Hannę Pietrowiak, Karolinę Winecką, Fabianę Tomaszewską, Jakuba Chaszczewskiego, Alana Jasińskiego, Nicolę Kornę.

Organizatorem Gminnych Eliminacji Konkursu Recytatorskiego był Urząd Gminy Żary wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Bieniowie.

fot. UG Żary

źródło: UG Żary