Dzień bez samochodu

559
fot. KPP Żary

ŻARY | Podczas obchodów ,,Światowego Dnia Bez Samochodu” żarscy policjanci spotkali się z przedszkolakami. Rozmawiali o tym, jak bezpiecznie podróżować samochodem i bezpiecznie korzystać z dróg, a także o tym, że warto korzystać z innych środków komunikacji przyjaznych środowisku.

22 września obchodzony jest na całym świecie ,,Dzień bez samochodu”. Jest to proekologiczna idea promująca zmniejszanie ilości spalin wytwarzanych codziennie przez ogromną liczbę samochodów poruszających się po naszych drogach.

W Dniu bez samochodu zachęca się, by kierowcy zrezygnowali z użytkowania aut, a zamiast tego wybrali przejazd komunikacją miejską czy miejskimi rowerami.

We wtorek, 22 września, policjanci z żarskiej komendy odwiedzili dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 7 w Żarach. Spotkanie zainicjowane zostało właśnie z uwagi na obchody ,,Światowego Dnia bez Samochodu”. Przedszkolaki podczas spotkania z policjantami wysłuchały pogadanki na temat podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dowiedziały się, którą stroną drogi należy się poruszać, gdy nie ma chodnika.
Funkcjonariusze tłumaczyli również, jak ważne jest noszenie odblasków, czy zakładanie kasku, kiedy korzystamy z rowerów. Na zakończenie wszystkie przedszkolaki wyposażone w kamizelki odblaskowe oraz kaski, wsiadły na rowery i hulajnogi, by wspólnym przejazdem jednośladami uczcić dzień bez samochodu.

Tego dnia mundurowi odwiedzili także dzieci z Przedszkola ,,ENCE-PENCE” w Żarach. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie ich w specjalistycznych fotelikach, które zapewniają bezpieczeństwo podczas podróży. Dzieci wysłuchały prelekcji na temat podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na zakończenie spotkania policjanci rozdali odblaski, których zakup sfinansowany był ze środków pozyskanych na programy profilaktyczne z Miasta Żary. Wszystkie działania realizowane są w ramach kampanii MSWiA pn. ,,Kręci mnie bezpieczeństwo”.

kom. Aneta Berestecka