Przekonała Koziołka Matołka

703
fot. nadesłane

ŻARY | Hanna Kaczmarek – uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach otrzymała wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie Literackim o Twórczości Kornela Makuszyńskiego „Czytanie jest przygodą”.

Organizatorami szóstej edycji była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 34 im. Kornela Makuszyńskiego w Lublinie. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych i odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII.
Zadanie polegało na napisaniu pracy literackiej na temat związany z twórczością Kornela Makuszyńskiego. Szóstoklasistka z żarskiej Dwójki napisała list do Koziołka Matołka, którego zachęcała do poznania walorów naszego kraju. Polska to „największy na świecie eksporter bursztynu”, „kraj, w którym odkryto najstarsze dowody produkcji sera”, „kraj o wielu tradycjach” – to tylko niektóre określenia, jakie dziewczynka stosuje w swoim liście, by przekonać literackiego bohatera do podróży po naszej Ojczyźnie.
W ocenie brano pod uwagę twórczą realizację wybranego tematu, samodzielność wartość merytoryczną i zgodność z tematem konkursu. Na konkurs nadesłano 344 prace z całej Polski, w tym 71 z poziomu edukacyjnego klas I-IV oraz 273 prace z klas V-VIII. W kategorii wyłoniono jedenastu laureatów i przyznano dziewięć wyróżnień, w tym Hani Kaczmarek, która otrzymała nagrody książkowe i dyplom.
Opiekunem literackim dziewczynki była Jolanta Błażków, nauczycielka języka polskiego. Patronat honorowy nad konkursem sprawował m.in. Rzecznik Praw Dziecka, Lubelski Kurator Oświaty i Prezydent Lublina. nadesłane