I ty możesz uratować komuś życie!

761
Kadr z filmu edukacyjnego "I ty możesz uratować komuś życie!"

Mężczyzna chwyta się za serce, spada z roweru i umiera na oczach wielu biernych świadków. Niektórzy się przyglądają, ktoś robi zdjęcia. Nie pomaga nikt. Tak zaczyna się film edukacyjny stworzony przez Legionowskie WOPR w ramach kampanii edukacyjnej „I ty możesz uratować komuś życie!”. Ruszyła akcja świadomościowa o pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia skierowana do uczniów.

Z życia wzięte
7 listopada 2013 roku w Serocku 17-letnia Anna Helwich dzięki podstawowej wiedzy o pierwszej pomocy uratowała życie mężczyźnie, który stracił przytomność na ulicy. Gdyby nie pomoc dziewczyny, 52-letni mężczyzna nie przeżyłby do przyjazdu karetki pogotowia ratunkowego. Siedem lat po tamtych wydarzeniach Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (LWOPR) stworzyło film edukacyjny inspirowany tą prawdziwą historią.

– Wiedza o pierwszej pomocy jest wciąż zbyt mało rozpowszechniona w polskim społeczeństwie. Jak pokazały wydarzenia sprzed kilku lat, a także wiele innych wspaniałych interwencji zrealizowanych przez zwykłych ludzi od tego czasu, skutecznej pomocy w ratowaniu zdrowia i życia mogą udzielić poszkodowanym przypadkowi przechodnie, także nastolatkowie. To możliwe pod warunkiem, że będą znali podstawowe zasady pierwszej pomocy i nie będą się bali zareagować. Dodatkowo wszyscy czujemy zagrożenie związane z pandemią. Stąd pomysł na przystępną i aktualną kampanię edukacyjną skierowaną do uczniów – wyjaśnia Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego WOPR.

Poważny problem
Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Europie. Jak zapewniają eksperci Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, NZK nie zawsze musi kończyć się tragicznie.

– Świadek zdarzenia, jeżeli podejmie jakiekolwiek działania, choćby na podstawie instrukcji telefonicznych dyspozytora pogotowia ratunkowego, może zwiększyć szanse na przeżycie poszkodowanego z nagłym zatrzymaniem krążenia lub na jego powrót do pełniejszego zdrowia. Warunkiem jest jak najszybsze podjęcie inicjatywy i zastosowanie kolejnych kroków procedur pierwszej pomocy – mówi prof. Maciej Sterliński, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Klinicznej i Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie, ekspert Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, członek Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Skuteczna pomoc w dobie COVID-19
Na filmie Legionowskiego WOPR dziewczyna udzielająca poszkodowanemu pierwszej pomocy zakłada mężczyźnie maseczkę. Nie stosuje sztucznego oddychania metodą usta – usta. To procedury zgodne z wytycznymi udzielania pierwszej pomocy w dobie pandemii COVID-19.

– Nasz film edukacyjny powstał w czasie pandemii COVID-19 nieprzypadkowo. Zależało nam na tym, aby uświadomić innym, że pomimo zmian w procedurze pierwszej pomocy związanych z pandemicznym reżimem sanitarnym, skuteczny ratunek osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia jest możliwy. Inaczej sprawdza się teraz oddech poszkodowanego i nie stosuje sztucznego oddychania, ale tak samo jak wcześniej wzywa się pomoc przez numer alarmowy 112, stosuje masaż serca z częstotliwością od 100 do 120 uciśnięć na minutę i wdraża użycie automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED), jeśli jest dostępny. To podstawa skutecznej pomocy – wyjaśnia Krzysztof Jaworski.

Na filmie LWOPR widać, jak dziewczyna upewnia się, czy w okolicy zdarzenia jest bezpiecznie, instruuje przechodniów i wyznacza im role w procedurze udzielania pierwszej pomocy, zabezpiecza i nadzoruje poszkodowanego. Aktorzy – członkowie Legionowskiego WOPR – w realistycznej symulacji prezentują, w jaki sposób prawidłowo wykonać kolejne czynności, jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia i jak użyć AED. Druga część filmu to powtórzenie procedury pierwszej pomocy krok po kroku z przystępnym komentarzem instruktażowym.

Film edukacyjny Legionowskiego WOPR będzie dystrybuowany do szkół w całej Polsce z zamysłem zaprezentowania uczniom podczas specjalnych lekcji edukacyjnych. Partnerem kampanii pn. „I ty możesz uratować komuś życie!” jest PKN ORLEN, Partner Legionowskiego WOPR. nadesłane