Bezpieczny Przejazd – szlaban na ryzyko

843
fot. KPP Żary

POWIAT ŻARSKI | Podczas wakacji policjanci i funkcjonariusze SOK prowadzą kampanię informacyjną. W miniony piątek, 23 lipca, w rejonach przejazdów kolejowych wspólnie informowali kierowców o bezpiecznych zachowaniach, o tym co oznacza żółta naklejka na szlabanie oraz rozdawali materiały edukacyjne.

W związku z trwającym okresem wakacyjnym PKP Polskie Linie Kolejowe Zakład Linii
Kolejowych w Zielonej Górze zorganizował akcję informacyjną na wybranych przejazdach
kolejowych. Do tych działań przyłączyli się również policjanci z żarskiej komendy. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przeprowadzili działania w trosce o bezpieczeństwo. Funkcjonariusze w rejonach przejazdów kolejowych na terenie naszego powiatu obserwowali, jak zachowują się kierujący pojazdami mechanicznymi i reagowali na wszelkie nieprawidłowości. Informowali także kierowców o tym, jak ważne jest przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, przekazywali ulotki i materiały edukacyjne w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd – szlaban na ryzyko”.

Ryzykowne zachowania, jakie podejmują kierowcy, to m.in. przejeżdżanie przez przejazd mimo migającego czerwonego światła, próba przejechania przez przejazd w trakcie zamykania się rogatek lub ich omijanie, brak reakcji na znak STOP. Pamiętajmy, jeżeli widać jakiekolwiek elementy infrastruktury kolejowej, zawsze trzeba zakładać, że są one eksploatowane, nawet jeśli pozornie wyglądają na opuszczone.

Mundurowi wyjaśniali również, co oznacza żółta naklejka umieszczona na szlabanie lub
pionowym znaku G-3 – „znaku Świętego Andrzeja”. Otóż na naklejce umieszczone są informacje dotyczące numeru telefonu do dyspozytora oraz numerze przejazdu kolejowego. W przypadku, kiedy zauważymy awarię w infrastrukturze kolejowej, możemy to zgłosić bezpośrednio pod wskazany na naklejce numer telefonu, podając oznakowanie przejazdu.

fot. KPP Żary
fot. KPP Żary

komisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach