Barwy Zielonego Lasu przed ratuszem

1491
- Mam cichą nadzieję, że te fotografie będą zachętą do zaplanowania w najbliższym czasie dłuższego spaceru ścieżkami naszego kochanego lasu - powiedział autor fotografii Grzegorz Mutwil. fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | 14 lutego przed żarskim ratuszem otwarto wystawę fotografii Grzegorza Mutwila. Temat jest jeden – Zielony Las – za to we wszystkich barwach każdej pory roku.

Grzegorz Mutwil urodził się w Żarach. Z zawodu jest psychologiem i pracuje w 105 Szpitalu Wojskowym w Oddziale Psychiatrycznym. Prowadzi również Ośrodek Terapeutyczny PROFIL. – Moja cała rodzina zna od wielu lat Zielony Las, poszukując jego nowych odcieni i barw. To zaskakujące i fascynujące zarazem, jak wiele jest jeszcze do odkrycia w tym wyjątkowym miejscu. Od jakiegoś czasu zainteresowałem się fotografią krajobrazu i ludzi. To jest moja pierwsza publiczna prezentacja zdjęć. Pewnie sam bym nie wpadł na ten pomysł, ale gdy padła taka propozycja, to pomyślałem, dlaczego nie mam się podzielić moim widzeniem tego miejsca. Czuje się nieco skrępowany sytuacją wystawy, a zarazem jestem podekscytowany i uszczęśliwiony tym faktem. Zielony Las jest miejscem, które zachwyca, posiada magię oraz dobrą energię, którą czuje w tym miejscu wielu ludzi. Tą wystawę dedykuje jednak przede wszystkim tym, którzy jeszcze tego nie odkryli. Mam cichą nadzieję, że te fotografie będą zachętą do zaplanowania w najbliższym czasie dłuższego spaceru ścieżkami naszego kochanego lasu. Jak widzicie, ma on całą paletę kolorów, a zieleń jest tylko jego tłem – tak sam autor mówi o swojej wystawie.

Burmistrz Danuta Madej z okazji otwarcia wystawy wręczyła Grzegorzowi Mutwilowi upominek, podkreślając jednocześnie, że Zielony Las jest wyjątkowym miejscem i zawsze warto wybrać się tam na spacer. Miejsce to bardzo często wykorzystywane jest do rozmaitej aktywności. Często można tam spotkać chociażby biegaczy, czy rowerzystów. Niektórzy zabierają tam na spacer swoje pieski. W Zielonym Lesie trafić można między innymi na siłownię plenerową, jeśli więc ktoś ma ochotę poćwiczyć sobie w środku lasu, może się tam wybrać. Można podziwiać widoki z wieży, która została wyremontowana przez opiekujące się tym terenem Nadleśnictwo Lipinki. Wykonano kilka odcinków utwardzonych ścieżek, dzięki czemu spacer po lesie nawet z wózkiem dziecięcym nie stanowi żadnego problemu. Jak zapowiedział nadleśniczy Jan Lesser, to na pewno jeszcze nie koniec inwestycji, które mają zachęcić i ułatwić mieszkańcom obcowanie z przyrodą.

Warto zatrzymać się na chwilę przed ratuszem i obejrzeć to, co autor zarejestrował podczas swoich spacerów. I rzeczywiście, jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji wybrać się do Zielonego Lasu, może zachęci do tego zaprezentowany zestaw 38 fotografii, wybranych z wielu, które do tej pory wykonał Grzegorz Mutwil.

Andrzej Buczyński