Awans generała

3415

Dowódca Czarnej Dywizji gen. dyw. Jarosław Mika objął stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

W aktualnej strukturze dowodzenia jest ono jednym z trzech najważniejszych – obok Sztabu Generalnego WP i Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Generałowi podlega w czasie pokoju zdecydowana większość polskich żołnierzy.

Gen. Jarosława Mikę na stanowisko mianował prezydent Andrzej Duda, niedługo po wizycie w Żaganiu, gdzie uczestniczył w rozpoczęciu wspólnego szkolenia żołnierzy polskich i amerykańskich. Generał odebrał już akt mianowania w Pałacu Prezydenckim.

Jednocześnie akt odwołania z stanowiska otrzymał gen. broni Mirosław Różański, który postanowił odejść z wojska. 55-letni gen. Różański kierował DGRSZ od połowy 2015 r. Jego kadencja miała trwać trzy lata. Jednak niepodziewanie, 12 grudnia ubiegłego roku poinformował prezydenta, że złożył wypowiedzenie stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej.

Gen. Jarosław Mika ma 55 lat. W latach 1981–1985 był podchorążym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. Od trzech lat dowodził 11 Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Wcześniej przez niespełna rok był zastępcą dowódcy i szefem sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie.

W przeszłości dowodził 20 Brygadą Zmechanizowaną w Bartoszycach, a także Brygadą Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie. Na misji w Afganistanie służył jako zastępca dowódcy regionu wschodniego ds. koalicyjnych, w Iraku – jako asystent dowódcy dywizji.

Był odpowiedzialny za rozmieszczenie wojsk amerykańskich w Polsce.

 

PaS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ