W Żarach skradziono auto z bezkluczykowym systemem

4072

Żary | Przestrzegamy właścicieli bezkluczykowych aut z systemem keyless przed ich kradzieżą. Kluczyki do takich samochodów należy umieścić w specjalnym etui, które zagłuszy sygnał i tym samym uniemożliwi działanie przestępcom.

Posiadacze samochodów, które odpala się bez pomocy tradycyjnego kluczyka, a jedynie  za pomocą przycisku, mogą mówić o dużej wygodzie użytkując tego typu pojazdy.  Jednak muszą oni pamiętać również o tym, żeby we właściwy sposób zabezpieczyć  nietypowe kluczyki. Policjanci z żarskiej komendy w poniedziałek ( 16.09) otrzymali zgłoszenie o kradzieży bezkluczykowego samochodu, do której doszło w Żarach. Przestrzegamy zatem właścicieli takich pojazdów, aby we właściwy sposób zabezpieczyli się przed działaniem przestępców. 

Dla złodzieja, który posiada odpowiedni sprzęt, kradzież takiego samochodu jest prostsza niż auta odpalanego zwykłym kluczykiem i trwa kilkanaście sekund. Przestępcy metodą na tzw. ,,walizkę” w, której znajduje się urządzenie skanujące fale radiowe wysyłane z kluczyka, dokonują wzmocnienia sygnału. W tym samym czasie drugi ze sprawców kolejnym urządzeniem odbiera wzmocniony sygnał, którym otwiera i uruchamia pojazd. Skradzionym autem przestępcy odjeżdżają jak swoim, nie zwracając na siebie uwagi postronnych osób. Do przechwycenia sygnału może dojść nawet w centrum handlowym, kiedy pokrzywdzony stoi w kolejce, a niezabezpieczony kluczyk trzyma w kieszeni lub w torebce.

Ustrzec się przed kradzieżą można umieszczając kluczyk w specjalnym etui, a w domu  przechowując go np. w metalowej skrzynce, w miejscu oddalonym  od okien i drzwi. Podobne etui możemy zakupić i stosować do zabezpieczenia zbliżeniowych kart płatniczych.

Właściciele bezkluczykowych samochodów jako dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualną kradzieżą montują również nadajniki GPS, aby znać położenie swego samochodu. Nie jest to jednak gwarantem bezpieczeństwa naszego auta.

MK, źródło: KPP Żary