„Złapałeś gumę” w aucie? Nie daj się okraść podczas wymiany koła

2940
foto: freeimages.com

Ważne |Uwaga na przestępców okradających samochody sposobem „na kolec”. Sprawcy wykorzystują nieuwagę kierowców, którzy zajęci są  wymianą kół,  kradną z pojazdów cenne rzeczy.

Jeżeli zorientowałeś się, że masz przebite koło, zatrzymałeś się i chcesz je wymienić- to zachowaj szczególną ostrożność i czujność.  Metodą na tzw. ,,kolec” działają przestępcy, aby łatwo się wzbogacić naszym kosztem.

Sprawcy najpierw typują ofiary  obserwując je. Wybierają osoby, które wcześniej odwiedziły bank, wybrały pieniądze w bankomacie, mają cenne przedmioty typu torebki, telefony w samochodzie. Następnie wykorzystując chwilę nieuwagi podczas tankowania czy parkowania, przebijają oponę, zazwyczaj przednią od strony kierowcy.   Po przejechaniu kilkuset metrów, kiedy  kierowca orientuje się, że „złapał gumę” i zatrzymuje się żeby wymienić oponę, wkraczają do działania. Potencjalna ofiara wymienia uszkodzone koło, pozostawia otwarty samochód i zazwyczaj nie zwraca uwagi na to, co dzieje się dookoła niego.  Chwilę nieuwagi wykorzystują przestępcy. Ich łupem padają telefony komórkowe,  portfele wraz z dokumentami, karty bankowe. Dopiero po fakcie kierowca orientuje się, że został okradziony.

MK, źródło KPP Żary