Amerykańscy żołnierze pomagają w nauce angielskiego

4333
SONY DSC

We wtorek 22 lutego, Żagańską Szkołę Podstawową nr 4 odwiedziło  pięciu amerykańskich żołnierzy, którym towarzyszyli żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc) oraz tłumacz. Goście spotkali się z uczniami klasy szóstej i uczestniczyli w lekcji języka angielskiego.

Wspólna lekcja stała się doskonałą okazją do doskonalenia umiejętności porozumiewania się w języku obcym, ale również do wzajemnego poznania. Uczniowie opowiadali o swojej szkole oraz o mieście, z którego pochodzą. Natomiast amerykańscy żołnierze odwzajemniali się opowieściami o swoim kraju, rodzinach, tradycjach i zwyczajach, które pielęgnują.

Uczniowie dopytali amerykańskich pancerniaków zwłaszcza o to, jak odbierają i co myślą o naszym kraju, czy znają historię Polski. Wiele pytań dotyczyło Żagania.

Sporo emocji wzbudziła wspólna zabawa w bingo, grę niezwykle popularną w Stanach Zjednoczonych, która polega na wytypowaniu i zakreśleniu losowo wybranych liczb. Grę prowadził jeden z żołnierzy amerykańskich.

To naprawdę ciekawe przeżycie. Spotkanie z ludźmi z dalekiego świata, tak blisko, na wyciągnięcie ręki. Nasze dzieciaki miały możliwość na żywo spróbować swoich sił w posługiwaniu się językiem, którego uczą się od wielu lat. Do tego w tak wspaniałej atmosferze. Otwartość naszych gości, uśmiechnięte twarze, gotowość do zrozumienia naszych niedoskonałości, duży dystans do siebie i świata sprawiły, że spotkanie nieco się wydłużyło. To było piękne spotkanie… Tak piękne, że już umówiliśmy się na następne. – relacjonowała Agata Synowiec, Dyrektor Szkoły.

Miłym akcentem kończącym lekcję był moment wręczenia przez uczniów przygotowanych wcześniej prezentów, które otrzymał każdy amerykański żołnierz. Wizytę zakończyło wspólnie zdjęcie na tle sztandaru.

Foto: mjr Grzegorz Synowiec

Tekst: mjr Artur Pinkowski