Skuteczny pościg

431
fot. Lubuska Policja

POWIAT ŻARSKI | Policjanci z żarskiej komendy zatrzymali 35-letniego kierowcę mazdy, który pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych nie zatrzymał się do kontroli drogowej, ominął posterunek blokadowy. Funkcjonariusz, aby uniknąć potrącenia musiał odskoczyć na bok. Okazało się, że mężczyzna był pod wpływem narkotyków oraz posiadał czynne zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W nocy z 10 na 11 maja policjanci z żarskiej drogówki podczas służby, przemieszczając się drogą K-12 w miejscowości Lipinki Łużyckie, wytypowali do kontroli drogowej samochód marki Mazda. Włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, aby zatrzymać kierującego do kontroli. Ten jednak zignorował je i przyspieszył, podejmując ucieczkę. Jechał w kierunku Trzebiela. Na trasie przejazdu posterunek blokadowy ustawili funkcjonariusze kryminalni. Kierowca ominął radiowóz poruszając się z dużą prędkością, nie zważając na policjantów. Jeden z nich, aby uniknąć potrącenia zmuszony był odskoczyć. Mazda kontynuowała ucieczkę ponownie wjeżdżając na drogę K-12. W ślad za nią pościg kontynuowali funkcjonariusze kryminalni oraz ruchu drogowego. W miejscowości Królów policjanci w bezpieczny sposób wyprzedzili pojazd, zmuszając kierowcę do hamowania. Ten wjechał na parking, jednak możliwe drogi ucieczki zablokowali policjanci. Mężczyzna chcąc wyjechać ponownie na drogę, utknął w rowie melioracyjnym. Został natychmiast zatrzymany. „Podróżował” wraz z pasażerem, który po czynnościach został zwolniony.
Po sprawdzeniu w systemach policyjnych okazało się, że 35-latek był poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu oraz posiadał dwa czynne zakazy prowadzenia pojazdów. Przeprowadzony tester wykazał, że zażywał metamfetaminę. Do dalszych badań laboratoryjnych pobrano od mieszkańca woj. dolnośląskiego krew, on sam trafił do policyjnego aresztu. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed sądem.
Każdy kierowca, który świadomie zmusi funkcjonariuszy do pościgu i nie zatrzyma się mimo wydawanych mu poleceń w postaci sygnałów świetlnych i dźwiękowych, popełnia przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Złamanie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych zagrożone, jest karą do 5 lat pozbawienia wolności, a kierowanie pod wpływem narkotyków do lat 2.

kom. Aneta Berestecka