Jedziesz quadem, skuterem , motocyklem – zachowaj ostrożność

774
fot. ARMG

POWIAT ŻARSKI | Policjanci z lubskiego komisariatu wyjaśniają okoliczności i przyczyny wypadku z udziałem quada. Kierująca czterokołowcem z obrażeniami została zabrana pogotowiem lotniczym do szpitala. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.

W niedzielne popołudnie, 16 maja, na jednej z ulic w Lubsku doszło do poważnego wypadku z udziałem quada. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 34-latka straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w drzewo. Kobieta z ciężkimi obrażeniami ciała została zabrana pogotowiem lotniczym do szpitala. Policjanci z lubskiego komisariatu wyjaśniają okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

Apelujemy do kierujących zarówno czerokołowcami jak i jednośladami o zachowanie szczególnej ostrożności. Quady uznawane są często za niewinne zabawki, jednak to mylne twierdzenie. Pojazdy te wymagają dużych umiejętności i wiedzy od użytkownika. Nie są bezpieczniejsze od motocykli, a wypadki z ich udziałem mogą nieść za sobą tragiczne skutki. W zderzeniu z innym pojazdem, przeszkodą lub upadkiem, kierowca narażony jest na poważne obrażenia. Podczas jazdy prócz kasku nic go nie chroni. Dlatego kierujący zarówno czterokołowcami jak i jednośladami muszą sami zadbać o swoje bezpieczeństwo, nie mogą zapominać o zagrożeniach, jakie mogą spotkać na swojej drodze. Decydując się na jazdę tego typu pojazdami należy pozostać cały czas być czujnym oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg, szczególnie, kiedy warunki pogodowe nam nie sprzyjają. Jazda po śliskiej nawierzchni lub nierównym terenie to nie jest to samo, co jazda po suchej asfaltowej drodze. Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak zachowa się pojazd po gwałtownym najechaniu na dziurę. Zachowajmy zawsze zdrowy rozsądek. Brawura i przecenianie swoich możliwości może być przyczyną groźnych wypadków.

Jeżeli posiadamy quada lub motocykl, warto zabezpieczyć kluczyki przed dostępem dzieci, które pod nieobecność dorosłych mogłyby wsiąść za kierownicę i tym samym stworzyć zagrożenie dla siebie i innych użytkowników dróg.

komisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach​