Nie zatrzymał się do kontroli, zatrzymała go latarnia

896
fot. KPP Żary

ŻARY | Kierujący passatem nie zatrzymał się do kontroli, spychał radiowóz i skończył na przydrożnej latarni. Próbował jeszcze uciekać pieszo, ale został szybko zatrzymany przez policjantów żarskiego ruchu drogowego. Za zignorowanie sygnałów świetlnych i dźwiękowych może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolności.

Każdy kierujący musi wiedzieć, że jego obowiązkiem jest zatrzymanie pojazdu, kiedy osoba uprawniona do kontroli ruchu drogowego, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych wydaje polecenie zatrzymania pojazdu.

Do tego typu sytuacji doszło w piątek, 19 marca. Policjanci z żarskiej drogówki przemieszczając się ulicą Serbską w Żarach, wytypowali do kontroli samochód marki VW Passat. Włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, żeby zatrzymać do kontroli kierującego.
Ten jednak zamiast się zatrzymać, to przyspieszył. Wyprzedził sznur samochodów stojących przed rondem i następnie udał się w kierunku miejscowości Olbrachtów, ignorując sygnały nadawane przez radiowóz. W ślad za nim w pościg ruszyli policjanci.

W pewnym momencie uciekinier zmuszony był do hamowania z uwagi na pojazd znajdujący się przed nim. Sytuację wykorzystali funkcjonariusze, wyprzedzili go zrównując się z nim zablokowali dalszą drogę ucieczki. Wówczas kierowca vw passata odbił w lewo
uderzając w radiowóz, a następnie w słup oświetlenia. Wybiegł z pojazdu i rozpoczął pieszą ucieczkę. Po około 100 metrach został zatrzymany przez funkcjonariuszy. Podczas zatrzymania tłumaczył, że uciekał, ponieważ nie posiadał uprawnień do kierowania. Tester
narkotykowy wykazał obecność amfetaminy i metamfetaminy, w związku z czym od 28-letniego mieszkańca powiatu żarskiego pobrano krew do dalszych badań. Teraz za swoje postępowanie odpowie przed Sądem.

Zignorowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych oraz kontynuowanie dalszej jazdy wiąże się z odpowiedzialnością karną za przestępstwo. Grozi za to kara do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna odpowie także za zmuszenie funkcjonariuszy do zaniechania czynności służbowej poprzez spychanie oznakowanego radiowozu.

komisarz Aneta Berestecka
oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Żarach