Wybierasz się na grzyby? Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie

809
fot. Andrzej Buczyński

Z początkiem września rozpoczął się sezon na grzyby. Wybierając się do lasu nie zapomnij zabrać ze sobą telefonu, a w samochodzie nie pozostawiaj cennych rzeczy. Amatorzy grzybobrania często tracą orientacje w terenie, dlatego stosuj się do kilku prostych zasad dla własnego bezpieczeństwa.

Województwo lubuskie obfituje w piękne tereny leśne, odpowiednie do zbierania grzybów. Nadszedł wrzesień, a wraz z nim rozpoczął się sezon na zbieranie grzybów. Wybierając się do lasu pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, aby taka wyprawa zakończyła się szczęśliwie. Często wiele osób przecenia swoje możliwości oraz znajomość terenu i gubi się w lesie. Każdego roku policjanci w całej Polsce otrzymują zgłoszenia tego typu, w poszukiwania zaangażowanych jest wielu funkcjonariuszy, a działania trwają często dłużej niż jedną dobę. Pamiętajmy, że w lesie bardzo łatwo stracić orientację w terenie. W takiej sytuacji warto mieć przy sobie naładowany telefon, aby w miarę szybko, jeszcze przed zapadnięciem zmroku powiadomić Policję.

Udając się na grzybobranie samochodem, pozostawmy go w miejscach do tego wyznaczonych, tak aby nie utrudniał ruchu i nie zagrażał jego bezpieczeństwu. W samochodach nie pozostawiajmy cennych przedmiotów, co może być powodem włamania do naszego auta.

Zapamiętaj!

  • jeżeli masz słabą orientacje w terenie lub nie znasz lasu, nie wybieraj się tam sam,
  • nie oddalaj się od osób, z którymi wybrałeś się na grzyby, pozostań z nimi w kontakcie wzrokowym,
  • aby być widoczny możesz założyć odzież w jaskrawych barwach lub z elementami odblaskowymi
  • nie wybieraj się do lasu po zmierzchu, informuj rodzinę, kiedy zamierzasz wrócić i dokąd się udajesz,
  • nie pozwól, aby dzieci lub osoby starsze same wybrały się do lasu,
  • zabierz ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią.

Jeżeli my lub nasi bliscy zabłądzili w lesie, natychmiast zaalarmujmy Policję! Liczy się czas, po zmroku trudniej prowadzić poszukiwania. Osoba, która zagubiła się w lesie powinna strać się dotrzeć do najbliższej drogi, to ułatwi poszukiwania.

kom. Aneta Berestecka