Uwaga na niebezpieczne pociski, bomby i granaty

5588
foto KPP Żagań

W piątek 19 maja dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu został telefonicznie powiadomiony o znalezieniu niewybuchu. O niebezpiecznym znalezisku poinformował policję mężczyzna, który  podczas wędkowania zauważył niewybuch leżący w mule, nad brzegiem rzeki.

Niewybuchem okazał się granat z okresu II wojny światowej. Szybko powiadomiono jednostkę wojskową z Głogowa. Niedługo po tym, bowiem następnego dnia  dyżurny Komisariatu Policji w Szprotawie otrzymał zgłoszenie o znalezieniu w czasie prac ziemnych metalowej puszki amunicyjnej wypełnionej zardzewiałymi nabojami do karabinka. Do czasu przyjazdu patrolu saperskiego niebezpieczne „pamiątki” z okresu II wojny światowej zabezpieczali policjanci.

W 2016 r. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu aż 34 razy zabezpieczali miejsca znalezionych niewybuchów: bomb lotniczych, pocisków i granatów z okresu II wojny światowej. W ubiegłym roku największe znalezisko niewybuchów zostało ujawnione latem, w opuszczonej szopie w miejscowości Rudawica. Policjanci zabezpieczali tam miejsce znalezienia prawie 40 sztuk po radzieckiej amunicji do granatników i pocisków artyleryjskich. W związku z zagrożeniem życia i zdrowia mieszkańców, policjanci wspólnie ze strażakami ewakuowali z kilkunastu budynków 38 osób, w tym 10 dzieci. Działania zakończyły się po ponad 5 godzinach. Groźne niewypały zostały zabezpieczone przez saperów.

Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuch lub niewypał z czasów II wojny światowej. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policję.

MK