Śmiertelne potrącenie pieszego

5951

Do tragicznego wypadku doszło w godzinach popołudniowych na trasie  Jasień-Wicina. Kierujący potrącił pieszego, który poruszał się niewłaściwą stroną drogi bez  żadnego elementu odblaskowego. Mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

W czwartek, 23 listopada  późnym popołudniem na trasie Jasień -Wicina doszło do tragicznego wypadku. 55-letni mieszkaniec pow. żarskiego  kierujący samochodem marki Ford potrącił 48-letniego mieszkańca pow. żarskiego, który poruszał się niewłaściwą stroną drogi. Było już ciemno, mężczyzna nie posiadał żadnego elementu odblaskowego. W wyniku tego zdarzenia poniósł śmierć na miejscu. Policjanci  oraz Prokuratura Rejonowa w Żarach, wyjaśniają jak doszło do tego tragicznego zdarzenia.

Wieczór czy  wczesny ranek, o tej porze roku jest już ciemno. Rowerzysta bez świateł i pieszy bez odblasku mogą znaleźć się w dużym niebezpieczeństwie, kiedy nagle nadjedzie pojazd, a kierowca w porę ich nie zauważy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy do jakiej tragedii  może dojść, kiedy poruszają się  bez żadnych elementów odblaskowych, czy świateł. Kiedy jest ciemno, kierujący pojazdem może nas zauważyć w ostatniej chwili, ale czy zdąży zareagować i nas ominąć? Nie ryzykujmy i nośmy po zmroku ubrania z elementami odblaskowymi, a w rowerach włączajmy światła. To zwiększy w znacznym stopniu naszą widoczność i pozwoli uniknąć tragedii.

Noszenie odblasków to nie tylko bezpieczeństwo, ale również nasz obowiązek wynikający z przepisów  Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Art. 11 pkt 4a, nakłada obowiązek używania odblasków przez pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym w miejscu, gdzie nie ma chodnika lub drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.

MK