Uchodźcy z dostępem do 500+ i RKO

830
fot. Andrzej Buczyński

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy będą mieli dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki muszą mieć PESEL, konto w polskim banku i polski numer telefonu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wkrótce uruchomi wnioski w języku ukraińskim. W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium ich państwa. Tak zwana specustawa skraca ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę polski po 23 lutego, z powodu sytuacji panującej na Ukrainie. Dzięki nowym przepisom uchodźcy uzyskają dostęp do wsparcia w postaci świadczenia 500+, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, bonu żłobkowego, a także wyprawki szkolnej.
Świadczenia będą przysługiwały na ogólnych zasadach. Ze wsparcia uchodźcy będą mogli korzystać podczas pobytu z dziećmi w Polsce. Aby złożyć wniosek potrzebny będzie PESEL wnioskodawcy i dziecka, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu. Wnioski o świadczenia w języku ukraińskim będą dostępne już wkrótce. Będzie można je składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W razie
potrzeby pracownicy ZUS pomogą przy ich wypełnieniu i złożeniu. Więcej informacji na ten temat w języku ukraińskim pod tym linkiem.

źródło ZUS