Żarscy policjanci zachęcają i dają przykład

1001
Asp. szt. Radosław Klewin i mł. asp. Piotr Fryga z Komendy Powiatowej Policji w Żarach. fot. Lubuska Policja

ŻARY | Dzięki policjantom z żarskiej komendy osocze trafi do najbardziej potrzebujących pacjentów. Funkcjonariusze zachęcają wszystkich ozdrowieńców do pomocy tym najbardziej potrzebującym, cała procedura jest bezbolesna i trwa około 40 minut.

Asp. szt. Radosław Klewin oraz mł. asp. Piotr Fryga z Komendy Powiatowej Policji w Żarach przebyli zakażenie koronawirusem i teraz, kiedy są już zdrowi, postanowili podzielić się swoim osoczem z innymi chorującymi, a tym samym pomóc tym najbardziej potrzebującym. Udali się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze i tam oddali po 720 ml tego cennego płynu. Obaj regularnie oddają również krew i wspólnie zachęcają wszystkich ozdrowieńców do podjęcia takiej decyzji. Cała procedura jest bezbolesna i trwa około 40 minut.

Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które wspomagają leczenie chorych na koronawirusa, to lek często ratujący życie pacjentom, których organizm nie jest w stanie wytworzyć własnych przeciwciał.

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741);
  • przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej 14 dni od zakończenia izolacji;
    są w wieku 18-65 lat;
  • w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Potwierdzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 może być również np. informacja w systemie gabinet.gov.pl.

kom. Aneta Berestecka