Amunicja w butelce

2993

Trzeciego listopada, oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu został telefonicznie powiadomiony o znalezieniu niewypałów.

Okazało się, że mieszkaniec Konina Żagańskiego podczas wykopywania słupków z ogrodzenia na terenie swojej posesji natknął się na starą butelkę, w której było 30 sztuk amunicji produkcji radzieckiej z 1944 roku. O znalezisku zostali powiadomieni saperzy z Jednostki Wojskowej w Głogowie. Do czasu przyjazdu saperów znalezisko zabezpieczali żagańscy policjanci.

Od stycznia 2017 r. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu aż 28 razy zabezpieczali miejsca znalezionych niewybuchów: bomb lotniczych, pocisków i granatów z okresu II wojny światowej. Natomiast w ubiegłym roku największe znalezisko niewybuchów zostało ujawnione latem, w opuszczonej szopie w miejscowości Rudawica.  Policjanci zabezpieczali tam miejsce znalezienia prawie 40 sztuk poradzieckiej amunicji do granatników i pocisków artyleryjskich. W związku z zagrożeniem życia i zdrowia mieszkańców,  policjanci wspólnie ze strażakami ewakuowali z kilkunastu budynków 38 osób, w tym 10 dzieci. Działania zakończyły się po ponad 5 godzinach. Groźne niewypały zostały zabezpieczone przez saperów.

Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuch lub niewypał z czasów II wojny światowej. Dlatego pamiętajmy, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policję.

MK