Szpital będzie rozbudowany. Umowa z wykonawcą podpisana

1600
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | 14 kwietnia 2022 r. podpisana została umowa pomiędzy powiatem żarskim a Przedsiębiorstwem Budowlanym JANBUD sp. z o.o. na wybudowanie kolejnego skrzydła budynku Szpitala na Wyspie w Żarach.

– Cieszymy się z tego wydarzenia, ponieważ sprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu jest kluczowa – mówi starosta żarski Józef Radzion. – Na ręce pani prezes szpitala, ordynatorów, składam serdeczne podziękowania w imieniu samorządu powiatowego za opiekę, za to że zawsze jesteście tam, gdzie powinniście być i niesiecie pomoc naszym mieszkańcom. Przy okazji cieszę się również, że wykonawcą inwestycji będzie firma z naszego terenu, wiemy na co stać naszych przedsiębiorców.

Koncepcja rozbudowy Szpitala na Wyspie w Żarach.

Umowa obejmuje wykonanie pierwszego etapu całej inwestycji. W ciągu dwóch lat stanie budynek i zagospodarowany zostanie parter. Będzie to kosztowało niespełna 20 milionów złotych. Trzeba zaznaczyć, że 15 milionów z tej kwoty to dofinansowanie z rządowych funduszy „Polski Ład”. Dziś szacuje się, że oddanie do użytku całego nowego skrzydła szpitala kosztować może około 32 miliony. Zgodnie z planem, do nowego budynku przeniesiony zostanie oddział wewnętrzny, geriatryczny i rehabilitacja. Wtedy już wszystkie oddziały będą funkcjonowały w jednym obiekcie, co wyeliminuje między innymi konieczność przewożenia pacjentów z budynku do budynku na przykład na badania.
– Jesteśmy wdzięczni, że zarząd powiatu i radni zaakceptowali nasz pomysł na rozwój szpitala – mówi Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala na Wyspie. – Teraz, dzięki tym środkom, będziemy na wskroś nowoczesnym szpitalem, będziemy mogli scentralizować wszystkie oddziały szpitalne i zagwarantować bezpieczeństwo naszym pacjentom, ale także dać godziwe warunki pracy naszemu personelowi. Można mieć nowoczesne budynki i najnowocześniejszy sprzęt, ale gdyby nie było osób, które by ten sprzęt obsługiwały, które mogłyby udzielić pomocy, to tak naprawdę szpitala by nie było. Dzięki rozbudowie szpitala będziemy mogli rozszerzyć zakres usług, które oferujemy. Bardzo się z tego cieszymy.
Żarska firma JANBUD ma już na swoim koncie realizację poprzedniej inwestycji w Szpitalu na Wyspie, czyli budowę skrzydła oddanego do użytku w 2019 roku. Będzie to zatem kontynuacja wcześniej wykonanych prac budowlanych przez tego samego wykonawcę.
– Chciałbym wszystkim pogratulować tej inwestycji – mówi Piotr Kamiński, prezes spółki JANBUD. – Prace, fizycznie, zamierzamy rozpocząć 1 września, jeśli oczywiście uda nam się przeskoczyć wszystkie tematy administracyjne. Życzę państwu i sobie, żebyśmy się spotkali na końcu inwestycji, w tak samo dobrych nastrojach.

Andrzej Buczyński