Ostrzegają seniorów przed oszustami

855
fot. KPP Żary

ŻARY | Bezpieczeństwo seniorów jest bardzo ważną kwestią, dlatego funkcjonariusze z żarskiej komendy włączyli się w obchody XXII Lubuskiego Tygodnia Seniora. Podczas spotkania rozmawiali o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz przestrzegali przed działaniem oszustów.

Policjanci z żarskiej komendy czynnie włączyli się w obchody XXII Lubuskiego Tygodnia Seniora. We wtorek, 12 października, uczestniczyli w spotkaniu z osobami starszymi w Dziennym Domu Seniora plus w Żarach. Funkcjonariusze rozmawiali o metodach działania oszustów oraz o tym, jak się ustrzec przed nieuczciwymi osobami. Przestrzegali także przed oszustami podszywającymi się pod policjantów pracowników gazowni, czy poczty. Podczas spotkania wyemitowano film profilaktyczny „Dekalog Bezpiecznego Seniora”, w którym udział wziął aktor Aleksander Machalica. Wsparł on swoim głosem działania profilaktyczne Lubuskiej Policji „Seniora nie oszukasz!”.

Jak pokazują przypadki oszukanych osób, w Polsce ciągle jeszcze dochodzi do sytuacji, w których osoby starsze tracą swój majątek. Takie spotkania zatem są bardzo potrzebne, aby uczulać i przypominać seniorom o tego typu niebezpieczeństwach. Ważną kwestią poruszaną podczas wizyty było bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz odblaski. Policjanci przypominali o tym, że tak mały element umieszczony na wierzchniej części odzieży może uratować życie. Każdy senior otrzymał opaskę odblaskową (ich zakup został sfinansowany ze środków pozyskanych z Urzędu Miasta Żary na programy profilaktyczne i prewencyjne).

Seniorze pamiętaj!

  • Nie podawaj swoich danych osobowych nieznajomym.
  • Nie wpuszczaj do mieszkania osób, których nie znasz.
  • Zachowaj czujność w przypadku odebrania telefonu od osoby mówiącej o wypadku bliskiej Tobie osoby.
  • Jeśli musisz kogoś wpuścić do mieszkania nie pozostawiaj go ani na chwilę samego.
  • Nie przeprowadzaj żadnych transakcji z akwizytorami i inkasentami.
  • Podczas wizyt pracowników instytucji, żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość (najlepiej zanim go wpuścisz do mieszkania, wykonaj telefon do instytucji w, której podaje, że pracuje).
  • Zwróćmy również uwagę na to, co podpisujemy przy zawieraniu umów z przedstawicielami różnych firm.
fot. KPP Żary

kom. Aneta Berestecka