Znów podróbki na bazarze

997
fot. KPP Żary

POWIAT ŻARSKI | Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z żarskiej komendy oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Tuplic przeprowadzili wspólne działania na bazarze w Łęknicy, gdzie zabezpieczyli podrabianą odzież i obuwie , a także oznaczenia graficzne znanych, zagranicznych marek. Wartość oryginalnych odpowiedników zabezpieczonego towaru to blisko 80 tysięcy złotych.

Jednym z zadań policjantów z żarskiej komendy jest zwalczanie przestępczości gospodarczej, bardzo często podejmują oni wspólne działania z funkcjonariuszami Straży Granicznej z Tuplic. Takie wspólne działania odbyły się ostatnio na bazarze w przygranicznej Łęknicy i przyniosły wymierny efekt. Na dwóch stoiskach funkcjonariusze zabezpieczyli rzeczy z zastrzeżonymi znakami towarowymi znanych marek. To blisko 250 sztuk bluz, koszulek, sukienek, swetrów obuwia oraz blisko 400 oznaczeń graficznych, na których bezprawnie umieszczone było logo różnych znanych światowych marek. Te rzeczy nie trafią już do obrotu. Towar do sprzedaży oferowała 40-letnia kobieta oraz 63-letni mężczyzna – mieszkańcy powiatu żarskiego. Łącznie szacunkowa wartość oryginalnych odpowiedników zabezpieczonych rzeczy to blisko 80 tysięcy złotych. Policjanci prowadzą postępowanie w tej sprawie.

Zgodnie z Ustawą Prawo Własności Przemysłowej:
Artykuł 305
Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towar podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie , karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust.1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.

kom. Aneta Berestecka