Rekordowe wydatki na oświatę

2892

Wakacje były okresem remontów w placówkach oświatowych. W tym roku w Żarach – wyjątkowo intensywnym.

– Od lat miasto na ten cel rezerwowało w budżecie kwotę około pół miliona złotych – mówi wiceburmistrz Żar Olaf Napiórkowski. – Od trzech lat udaje nam się tą kwotę zwiększać do ponad miliona złotych, a w tym roku chyba rekordowo, bo prawie 2 miliony 100 tys. złotych.

Dzięki temu prawie w każdej placówce coś się działo i dzieje. Trwają prace remontowe i modernizacyjne z uwzględnieniem – jak zapewnia wiceburmistrz – nowego systemu oświaty po wprowadzonej reformie związanej z likwidacją gimnazjów.

 Jeszcze więcej

Do tych wszystkich mniejszych lub większych remontów doliczyć należy dwie duże inwestycje na ulicy Okrzei. Właśnie zaczyna się termomodernizacja budynku obecnego Gimnazjum nr 3 wraz z przyłączeniem szkoły do miejskiej sieci cieplnej. Ta inwestycja na pewno nie zostanie zakończona przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, potrwa dłużej niż do końca wakacji, ale nie wpłynie to na normalne funkcjonowanie placówki. Natomiast już na ukończeniu jest termomodernizacja położonego tuż obok Przedszkola nr 10.

– Po dodaniu kosztów remontów i inwestycji wychodzi na to, że w tym roku wydamy na oświatę około 4,5 miliona złotych – mówi Olaf Napiórkowski.

 Mniejsze i większe

Wydatki są różnego typu. 230 tys. złotych to koszt wymiany pokrycia dachowego na budynku Gimnazjum nr 2. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym na modernizację pomieszczeń na poddaszu przeznaczono 195 tys. złotych. W Szkole Podstawowej nr 8 koszt wymiany posadzki na korytarzach to 84 tys., natomiast wymiana ogrodzenia z murem oporowym od ulicy Fredry to kolejne 120 tys. złotych. Lista remontów jest długa.

Spośród piętnastu placówek oświatowych w mieście, żadnych prac nie zaplanowano w budynkach Gimnazjum nr 1 oraz w szkołach podstawowych nr 2 i 5.

ATB