Jest kolejny cud

3011
Zakończyło się głosowanie siódmej edycji plebiscytu redakcji National Geographic Traveller „7 nowych cudów Polski”.

W ścisłej czołówce znalazł się zabytkowy żagański zespół poaugustiański.

W tym roku wybierano spośród 32 nominacji. Przez czas trwania plebiscytu internauci oddali niemalże 40 tysięcy głosów. Siedmiu zwycięzców zostanie oficjalnie nagrodzonych 20 października podczas Targów World Travel Show, które odbędą się w Nadarzynie.

Oprócz żagańskiego laureata, do grona tegorocznych nowych polskich cudów zaliczono takie miejsca, jak Karkonoskie tajemnice, Bulwar nadwarciański w Gorzowie, Podziemne miasto na wyspie Wolin, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Zagroda Guciów i Szlak Kulinarny Podkarpackie Smaki.

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu wraz z zabudowaniami klasztornymi i pozostałymi przyległymi jest bardzo cennym zestawieniem stylów gotyckiego i barokowego. Opactwo Kanoników Regularnych Reguły św. Augustyna działało w Żaganiu przez ponad pięć stuleci, do 1810 roku, i niewątpliwie miało wpływ na rozwój i funkcjonowanie nie tylko ówczesnego miasta, ale i regionu.

Kolejny w okolicy

W ubiegłorocznej edycji w gronie nagrodzonych cudów znalazła się między innymi ścieżka geoturystyczna „Dawna kopalnia Babina”, zlokalizowana między Łęknicą a Nowymi Czaplami na terenie Geoparku Łuk Mużakowa.

Wynika z tego, że miejsc wartych uwagi i odwiedzenia wcale nie trzeba szukać daleko.

Andrzej Buczyński, foto Jan Mazur