Reklamy nas nie leczą

3717
- Badania potwierdziły, że konsumenci, oglądający reklamy RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior, byli wprowadzani w błąd, myśleli, że reklamowane produkty mają właściwości lecznicze - mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Jesteś chory? Kup nasz produkt, a poczujesz się lepiej – tak zazwyczaj brzmi przesłanie reklamowe. Jednak bez konsultacji lekarskiej, albo chociażby rozmowy z farmaceutą, niekoniecznie sobie pomożemy.
Wystarczy wejść do dowolnej apteki. Mnóstwo kolorowych opakowań zachęcających do zakupów. Wydaje się, że prawie na wszystkie dolegliwości można nabyć coś bez recepty. Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie – po co w ogóle chodzić do lekarza, skoro już z telewizji wiemy, że na grypę najlepsze jest to, a na prostatę, czy hemoroidy, coś innego? Otóż, okazuje się, że nie wszystko złoto co się świeci. Można odnieść mylne wrażenie, że lek z telewizji nas wyleczy. Może nie zaszkodzi, ale niekoniecznie wyleczy. I niekoniecznie też jest lekiem. Przecież czarnej porzeczki bogatej w witaminę C nie musimy nawet kupować w aptece. Rośnie w ogrodzie, albo na działce. Też bez recepty.Kara za zmyłkęJak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, reklamy RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior wprowadzały klientów w błąd. W konsekwencji, na ich producenta – Aflofarm Farmacja Polska – prezes UOKiK nałożył karę w wysokości prawie 26 milionów złotych.Postępowanie przeciwko Aflofarm Farmacja Polska w Pabianicach zostało wszczęte na początku kwietnia 2016 r. Wątpliwości wzbudziły reklamy suplementów diety, które były rozpowszechniane w telewizji i internecie w 2015 i 2016 r.UOKiK przypomina, że suplementy diety nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom – są środkami spożywczymi, czyli żywnością. Zdaniem urzędu, suplementy RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior były prezentowane tak, aby sprawiały wrażenie, że mają właściwości lecznicze. Działo się tak za sprawą fabuły – na przykład w reklamach RenoPuren Zatoki Hot występowała aktorka, której dolegliwości związane z zatokami ustąpiły po spożyciu suplementu diety, scenografii sugerującej, że bohaterka reklamy jest lekarzem, scenariusza reklamy – można było usłyszeć między innymi: „Nie odwołujemy wizyt? – Nie, zatoki już w porządku, mam RenoPuren”. Pojawiały się napisy „oczyszcza zatoki”, „podnosi odporność”, „zdrowe zatoki na długo”.

Można się nabrać

Na zlecenie UOKiK, agencja badawcza TNS sprawdziła, jak widzowie odbierali kwestionowane reklamy. Wyniki badań potwierdzają zarzuty postawione przez urząd. Znaczna część badanych konsumentów myśli, że produkty te mają właściwości lecznicze. Widzowie postrzegają te suplementy diety jako produkty, które są skuteczne w przypadku dolegliwości związanych z zatokami.

– Badania potwierdziły, że konsumenci, oglądający reklamy RenoPuren Zatoki Hot i RenoPuren Zatoki Junior, byli wprowadzani w błąd, myśleli, że reklamowane produkty mają właściwości lecznicze – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK. – Konsumenci nie potrafią odróżnić suplementu diety od leku, dlatego reklama musi rzetelnie informować o właściwościach produktu, ponieważ lek jest w świadomości odbiorców bardziej atrakcyjny od suplementu. Ponadto pod wpływem błędnych informacji rodzice mogli kupić dzieciom, które mają chore zatoki, RenoPuren Zatoki Junior, zamiast pójść do lekarza – dodaje prezes Niechciał.

Spółka zmieniła kwestionowane przez UOKiK reklamy. Ponadto, Aflofarm Farmacja Polska została zobowiązana do publikacji na własny koszt oświadczeń o tym, że wprowadzała w błąd. Pojawią się w telewizji Polsat, TVP 1, na Youtube, gdy decyzja będzie prawomocna. Przedsiębiorca odwołał się do sądu. W toku pozostaje jeszcze postępowanie przeciwko Aflofarm Farmacja Polska, które dotyczy suplementu diety Magmisie.

SUPLEMENTY DIETY

To nie leki:

– nie leczą i nie zapobiegają chorobom

– nie stanowią zamienników leków

– nie podlegają prawu farmaceutycznemu

Specyficzna żywność:

– nie zastąpią zbilansowanej diety

– stosowanie uzasadnione tylko w określonych przypadkach

– podlegają prawu żywnościowemu

Zanim kupisz:

– zapytaj lekarza lub dietetyka

– nie kupuj na bazarach lub z innych podejrzanych źródeł

Mogą zaszkodzić:

– nie podawaj dzieciom bez wskazania lekarskiego

– nie przekraczaj zalecanych dziennych porcji

– ostrożnie przy jednoczesnym stosowaniu leków

Dowiedz się, czym są suplementy diety. Przeczytaj poradnik – https://uokik.gov.pl/download.php?plik=17285

Sprawdź w rejestrze prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny, czy suplement, który chcesz kupić, znajduje się w tym wykazie. Wejdź na: https://rejestrzp.gis.gov.pl/

Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom. Niektóre składniki znajdujące się w lekach występują także w suplementach diety. Ich zawartość jest jednak niższa, więc nie wykazują działania leczniczego. Przykładowo witamina D może występować w suplemencie diety lub leku, lecz tylko w tym drugim przypadku, przy odpowiedniej dawce, wykazuje właściwości lecznicze.

Masz wątpliwości co do reklamy i właściwości suplementu? Skontaktuj się z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Wejdź na: https://gis.gov.pl/kontakt

Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom – są środkami spożywczymi, czyli żywnością.

ATB (źródło: UOKiK)