Historia opowiedziana. Poruszający obraz o Trzebielu

4780

O historii miejscowości tuż przed wojną oraz tej już powojennej opowiadają naoczni świadkowie. Z tych wspomnień powstał film.

– „Historie niezapomniane” to 40 minut wspomnień byłych i obecnych mieszkańców Trzebiela – mówi Małgorzata Cegielska, dyrektor Ośrodka Kultury i Biblioteki w Trzebielu, który był głównym realizatorem projektu. – Jego prapremiera w dniu 23 czerwca była ogromnym wzruszeniem dla wszystkich zgromadzonych, a szczególnie dla samych bohaterów – Bożeny Danielskiej, Olgi Wiśniowskiej, Władysława Żolińskiego, Huberta Poelziga i Güntera Dutschke.

Film opowiada o tamtych czasach widzianych oczami dziecka, odpowiada też na pytanie, jak to się stało, że zniknęło bardzo piękne centrum miejscowości.

Produkcja powstawała od listopada ubiegłego roku. Było to możliwe dzięki środkom z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, darowiznom osób prywatnych i organizacji oraz ze środków OKiB. Patronat honorowy nad filmem objęła Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak oraz Wójt Gminy Trzebiel Marek Iwlew.

– Projekt polsko-niemiecki, który okazał się równie ważnym dla obu stron – zapewnia dyrektor Cegielska.

Premiera odbędzie się w piątek, 30 czerwca, o godzinie 17 w trzebielskim Ośrodku Kultury. Tam też można pytać o wejściówki lub też dzwonić pod numery telefonów 535 439 581 lub 68 375 50 02.

Jeśli będzie zainteresowanie, to kolejny pokaz zorganizowany zostanie w czasie wakacji, a później już jesienią.

ATB