Nowi radni w mieście

5221

Znany już jest nowy skład rady miejskiej w Żarach. Wyborcy dali szansę i obdarzyli zaufaniem kilku nowych kandydatów. Z funkcją radnego pożegnało się kilku dotychczasowych samorządowców.

Historyczny wynik wyborczy uzyskało Prawo i Sprawiedliwość, wprowadzając do Rady trójkę kandydatów z doświadczeniem samorządowym i dwie nowe twarze. Tradycyjnie dobrze wypadło Forum Samorządowe, które wprowadziło znanych od lat radnych, ale nikogo z młodego pokolenia mieszkańców. Podobnie dobrze wypadł Komitet Dobre Miasto – Lepszy Powiat, tu pojawiły się jednak nowe nazwiska i ludzie młodszego pokolenia. Słabo wypadło Stowarzyszenie Tobie i Miastu, które nie wystawiło kandydata na burmistrza i prowadziło mizerną kampanię wyborczą. Tylko dwójkę radnych ma Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i .Nowoczesna). Część byłych działaczy PO wybrało inne komitety wyborcze i nie uzyskało mandatów. Klęskę poniosła silna przez lata żarska lewica.

Do rady dostało się 5 przedstawicieli PIS: Magdalena Lenczyk, Adrian Jaworski, Jacek Stroynowski, Joanna Werstler-Wojtaszek i Tadeusz Płóciennik.

Piątkę radnych ma również Forum Samorządowe. Mandat zdobyli: Halina Majeryk,  Aleksander Słowikowski, Marian Popławski, Bogdan Hadryś i Zbigniew Żychowski.

Komitet Dobre Miasto-Lepszy Powiat również będzie reprezentować piątka radnych: Dawid Polok, Dominika Rezlerska, Łukasz Matyjasek, Robert Dziadul i Grzegorz Chmielewski.

Stowarzyszenie Tobie i Miastu reprezentować będą: Edyta Gajda i Arkadiusz Lis, Koalicję Obywatelską: Marcin Grubizna i Anna Słodkowska, a SLD: Lucyna Grzybowicz i Piotr Czerwiński.

Z funkcją radnego pożegnali się: Dariusz Grochla, Lesław Krzyżak, Leszek Wroczyński, Czesław Gadomski, Łukasz Rubczyński, Jerzy Candekidis, Rudolf Kikowicz. O funkcję radnego nie ubiegał się Jacek Niezgodzki.

PAS