Sadzenie drzew jest łatwe i… wciąga

838
fot. Andrzej Buczyński

ŻARY | Przekonali się o tym uczestnicy akcji sadzenia lasu, zorganizowanej w Żarach, w ramach Święta Lasu i Ochrony Klimatu.

5 września Stadion Syrena przy ul. Leśnej odwiedziły tłumy mieszkańców. To za sprawą imprezy zorganizowanej z dużym rozmachem przez Fundację Natura Polska. Przygotowano mnóstwo atrakcji, wystaw i warsztatów związanych z lasem i ekologią. Nie tylko najmłodsi, ale i całe rodziny mogły wziąć udział w zabawach edukacyjnych z nagrodami. Chętni mogli spróbować różnych potraw, na przykład dziczyzny, bigosu, albo grzybów przygotowanych domowym sposobem. Można było samodzielnie wykonać budkę lęgową i hotel dla owadów.

Był las w poezji, pokaz sokolnika, prezentacja walorów leśnych regionu, pokazy – jak nie marnować żywności, jak oszczędzać wodę i energię… I długo jeszcze można by wymieniać.
Jednym z punktów bogatego programu dnia było sadzenie lasu, do którego zaproszono również gości z Niemiec. Leśnicy wybrali miejsce na terenie Zielonego Lasu, przygotowali sadzonki i 16 szpadli. Po krótkim instruktażu, sprowadzającym się właściwie do dwóch podstawowych zasad „zielonym do góry i metr odległości”, uczestnicy akcji – zaproszeni goście, samorządowcy i młodzież – sprawnie posadzili nowe drzewa. To był chyba najbardziej wymierny efekt Święta Lasu. Okazało się, że nie trzeba być fachowcem, leśnikiem, ani ekologiem, żeby posadzić drzewo. I można to po prostu robić, zamiast tylko o tym gadać.

GALERIA ZDJĘĆ

Andrzej Buczyński