Na wakacje sprawnym autokarem

2699

Lubuska drogówka kontroluje busy i autokary, którymi dzieci i młodzież podróżują w miejsca letniego wypoczynku. Stan techniczny pojazdu, wymagane dokumenty i zezwolenia, trzeźwość oraz czas pracy kierowcy to główne elementy sprawdzane podczas policyjnej kontroli. Wszystko po to, aby wakacyjne wyjazdy naszych dzieci były komfortowe, a co najważniejsze bezpieczne.

Podczas takich kontroli, policjanci w białych czapkach sprawdzają przede wszystkim stan techniczny autobusu. Zużycie opon, sprawność systemów hamowania i kierowania, oświetlenie oraz wyposażenie pojazdu w apteczki i gaśnice to tylko niektóre elementy kontrolowane przez policjantów.  Należy pamiętać także, że każdy autobus przewożący grupę dzieci musi być oznaczony specjalną żółtą tabliczką, umieszczoną na szybie. Poza stanem technicznym pojazdu, policjanci każdorazowo kontrolują trzeźwość kierowcy, posiadane przez niego dokumenty i uprawnienia. Ważna jest także kondycja psychofizyczna kierowcy, dlatego policjanci dokonują sprawdzenia tachografów i zarejestrowanego na nich czasu pracy i odpoczynku. Gdy wszystkie elementy policyjnej kontroli wypadną pozytywnie dzieci mogą wreszcie wsiadać do autokaru i wyruszać w drogę.

Policja przypomina, że istnieje możliwość zgłoszenia takiej kontroli. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce Policji, lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 997. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem.

MK, źródło KPP Gorzów