Szykuje się kolejna wielka inwestycja na Wieniawskiego

4165
Jak widać ulica Wieniawskiego wymaga już remontu
Główna ulica na osiedlu „Muzyków” doczeka się gruntownej przebudowy. Wartość inwestycji to prawie 5 milionów złotych.
– Chcemy ruszyć z przetargiem na przebudowę ul. Wieniawskiego zaraz po nowym roku – informuje Rafał Fularski, naczelnik wydziału infrastruktury technicznej urzędu miejskiego w Żarach. – Mamy zamiar jak najszybciej wprowadzić wykonawcę na plac budowy, żeby później uniknąć przedłużeń terminów – tłumaczy.W ramach przebudowy zaplanowana jest nowa nawierzchnia asfaltowa o długości 736 metrów. Będzie biegła praktycznie od skrzyżowania z ulicą Moniuszki, aż do torów kolejowych. Dzięki temu skorzystają na tym również działkowcy, którzy będą mogli wygodnie podjechać do swoich ogrodów. Nie tylko samochodem, ale i rowerem. Wzdłuż całej remontowanej ulicy, oprócz nowych chodników, powstanie ścieżka rowerowa. Istniejące obecnie przystanki autobusowe zostaną schowane w zatokach i dzięki temu zatrzymujące się autobusy nie będą tamować ruchu. Oprócz nowego oświetlenia ulicy, dodatkowo doświetlone zostaną przejścia dla pieszych, co na pewno wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Takich miejsc na całym odcinku będzie aż sześć. Przy okazji wykonawca zajmie się biegnącymi pod drogą sieciami – kanalizacyjną i energetyczną.

Plany zakładają doprowadzenie asfaltu aż do torów kolejowych

– Przed nami kolejne duże zadanie, ale potrzebne dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania tej części osiedla – podkreśla naczelnik Fularski.

 Dlaczego ta, a nie inna

Jak zwykle w takich przypadkach, pojawiają się głosy, że na innych ulicach remont jest bardziej potrzebny. Otóż, trzeba wziąć pod uwagę, że nie każda droga spełnia warunki, aby móc na nią otrzymać dofinansowanie. W przypadku ulicy Wieniawskiego to kwota 2,3 miliona złotych. Grzechem byłoby nie skorzystać z takich dodatkowych pieniędzy. Poza tym, ulica ta nie jest wyłącznie drogą osiedlową. Trzeba pamiętać, że stanowi główny dojazd do przedszkola, kościoła, czy pływalni „Wodnik”, do której też jeżdżą autobusy, pomijając samą komunikację miejską.

– Tylko takie duże ulice mają szansę uzyskać dofinansowanie, natomiast drogi mniejsze, lokalne, takiej możliwości nie mają – mówi Rafał Fularski. – Ale o mniejszych drogach też pamiętamy i będziemy się starali sukcesywnie je remontować.

 Będą utrudnienia

Jak zwykle przy takich inwestycjach trzeba liczyć się z pewnymi utrudnieniami w ruchu. Cały remont ul. Wieniawskiego może potrwać nawet osiem miesięcy. Oczywiście, ulica nie zostanie na ten czas zupełnie wyłączona z ruchu. Prace będą podzielone na etapy.

Niektórzy mówią, w formie zarzutu, że Żary są cały czas rozkopane. Ale chyba lepiej, że coś się dzieje, niż gdyby się nic nie robiło. Jak zwykle, trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość, mieć nadzieję, że wykonawca robót szybko i dobrze wykona całą inwestycję, a potem nie pozostanie już nic innego, jak cieszyć się kolejną, zmodernizowaną ulicą w mieście.

W przyszłorocznym budżecie przewidziano środki na opracowanie dokumentacji kompleksowej przebudowy ulic Szymanowskiego i Krótkiej. Ich realizacja to temat na kolejne lata.

Burmistrz Żar – Żar Danuta Madej

 Danuta Madej, burmistrz miasta Żary

– Warto było walczyć do końca. Po ogłoszeniu wstępnej listy rankingowej wniosków o dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej, odwołaliśmy się. 30 listopada otrzymaliśmy wiadomość o korekcie w ocenie naszego projektu i zdobyciu dwóch dodatkowych punktów. Dzięki nim zaleźliśmy się w grupie gmin, które zdobyły dofinansowanie do przebudowy dróg. Tym razem w konkursie wystartowaliśmy z ul. Wieniawskiego. Całe przedsięwzięcie inwestycyjne to zgodnie z kosztorysem kwota ponad 4,7 mln złotych, dofinansowanie – ponad 2,3 mln złotych. Przebudowa będzie realizowana w 2018 r., zgodnie z wymogami konkursu.

Andrzej Buczyński