Opowieść rysowana światłem

4617

Wernisaż konkursu XXVIII Wojewódzkiej Wystawy Fotograficznej – Żary 2018 był okazją do zaprezentowania i poddania ocenie krytyki prac miłośników fotografii. W tym roku konkurs zdominowali twórcy z Żar.

Marek Hercik zdobył nagrodę Grand Prix konkursu

W tym roku aż pięcioro żaran zdobyło nagrody i wyróżnienia. Grand Prix członkowie jury przyznali Markowi Hercikowi z Żar za cztery prace pt.: „Ukrzyżowanie”, „Ostatnia wieczerza”, „Pieta” i „Zwiastowanie”. Prace żarskiego autora były nielicznymi, które wyróżniały się spośród innych. Dlaczego? Konkurs został zdominowany przez pejzaż. Członkowie jury zwrócili uwagę, że autorzy często nie potrafią z własnych prac złożyć opowieści, tak jakby  obawiali się wypowiedzenia własnych słów. Inną istotną wadą w budowaniu zestawów jest z kolei „nadmierne gadulstwo” – autorzy chcą powiedzieć za wiele albo w jednej chwili wszystko. Bardzo rzadko udaje się jedną fotografią wiele opowiedzieć. Dopiero kolejne fotografie w zestawie potrafią zbudować opowiadanie.

Ta sztuka najlepiej udała się Markowi Hercikowi, ale członkowie jury oceniali także jakość techniczną, światło, barwę i kolor, kadrowanie, treść i wrażenia artystyczne.

Marek Hercik zainteresował się fotografią około 10 lat temu. Po ukończeniu liceum zaczął pracować jako grafik komputerowy i skończył studium związane z wykonywanym zawodem. Postanowił kontynuować naukę na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – studiuje fotografię i multimedia.

– Ta nagroda to dla mnie uwieńczenie moich poszukiwań i potwierdzenie, że się rozwijam. Robię to, co  lubię i cieszę się, że inni potrafią to docenić – kwituje Marek Hercik.

Paweł Skrzypczyński

Nagrodzeni autorzy 28 Wojewódzkiej Wystawy Fotograficznej Żary 2018

Jury w składzie:

Janusz Nowacki przewodniczący jury, ZPAF, Poznań

Paweł Janczaruk ZPAF, Artysta Fotoklubu RP, Zielona Góra

Zbigniew Pietraszkiewicz AFIAP, inicjator Wojewódzkiej Wystawy Fotograficznej w Żarach

Ewa Zauścińska instruktor ŻDK

Jan Andrukiewicz sekretarz W.W.F., instruktor ŻDK

po obejrzeniu 100 fotografii 19 autorów postanowiło zakwalifikować do wystawy pokonkursowej 74 prac 19 autorów oraz przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Grand Prix – 1200 zł – Marek Hercik z Żar za 4 prace pt.: „Ukrzyżowanie”, „Ostatnia wieczerza”, „Pieta”, „Zwiastowanie”.

I Nagroda – 500 zł – Małgorzata Barańska z Zielonej Góry za 3 prace pt.: „Rezerwat Loch Luna 1”, „Płacząca brzoza”, „Po przejściach”.

II Nagroda – 400 zł – Jarosław Wnęta z Żar za 4 prace pt.: „PinhoLove Żary – Zamek Żarski”, „PinhoLove Żary – Wieża Bismarcka”, „Pinhole – Zamek Czocha”, „Pinhole – Pałac w Pobiednej”.

III Nagroda – 300 zł – Mirosław Kotlarek z Żar za pracę pt.: „Tradycja 1”.

Trzy wyróżnienia po 150 zł

Tymoteusz Sejwa z Zielonej Góry za 4 prace z zestawu „Melancholia”: 1, 5, 6, 7.

Zbigniew Stefaniak z Żar za 2 prace: „Bez tytułu 1, 2”.

Barbara Adryańczyk z Żar za pracę pt.: „Panta rhei 4”.

Fundatorami nagród i wyróżnień są Burmistrz Miasta Żary, Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, Zbigniew Pietraszkiewicz i Żarski Dom Kultury w Żarach.

PAS