Wieża dla generała

2905

Stara wieża ciśnień przy ul. Witosa w Żarach otrzymała imię generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, jednego z twórców odrodzonego Wojska Polskiego, obrońcy Lwowa i zwycięskiego dowódcy Bitwy Warszawskiej. Skromna uroczystość została zaplanowana w 100-lecie odzyskania niepodległości. 

 

Właściciel obiektu wraz z rodziną i zaproszonymi gośćmi spotkali się pod wieżą przed południem, w poniedziałek 12 listopada.

– Pomysł narodził się rok temu. Szukałem nazwy. Tu mamy ulicę Witosa, obok Rataja. Interesuje mnie historia, a czytając o tych postaciach, trafiłem na nazwisko generała Rozwadowskiego. Przeczytałem chyba wszystko co było możliwe na temat tej osoby. To bardzo zasłużona postać dla Polski i odzyskania niepodległości. Niestety, ale zapomniana. To mnie bolało. Chce przybliżyć tę postać, w mojej ocenie wielkiego Polaka, dla mieszkańców miasta i nie tylko. Stąd decyzja – wyjaśnia Mirosław Guldziński, właściciel i pomysłodawca.

Zebrani wysłuchali skróconej wersji życiorysu generała, a po oficjalnym odsłonięciu nazwy, umiejscowionej nad wejściem, udali się na szczyt wieży. Tam przy kawie i drobnym poczęstunku, podziwiając piękne widoki, długo jeszcze rozmawiali o historii odrodzonej Polski i samym generale.

 

Paweł Skrzypczyński

fot. PAS