Za brak numeru domu można dostać mandat

1404
fot. Andrzej Buczyński

GMINA ŻARY | Brak tabliczki z numerem domu może się wydać rzeczą banalną. Mało kto wie, że grozi za to mandat. Warto jednak zadbać o oznaczenie swojego domu lub mieszkania, dla własnego bezpieczeństwa. Numeracja budynków ułatwi szybkie dotarcie do nas karetki pogotowia czy straży pożarnej.

Urzędnicy przypominają, że w naszym kraju pierwsze rozporządzenie nakazujące oznakowanie nieruchomości numerem datuje się na 24 października 1934 roku. Oznaczenie budynku numerem porządkowym zwanym także policyjnym jest obowiązkiem spoczywającym na jego właścicielu, administratorze lub dozorcy. Przepisy mówią, że na każdym bloku, kamienicy czy domu jednorodzinnym, taki numer musi się znajdować.

Nie musi to być tabliczka – numer może być po prostu namalowany na furtce czy ścianie budynku. Ważne, aby był widoczny. Na jego umieszczenie mamy 30 dni, a wniosek składamy do urzędu gminy. Za brak numeru grozi nam mandat w wysokości do 250 zł.

O właściwe oznakowanie swojego domu warto zadbać nie tylko po to, aby uniknąć mandatu, ale też po to, by łatwo mógł do nas trafi ć listonosz, kurier czy dostarczyciel pizzy.

ATB (źródło: UG Żary)