Sterta opon w lesie. Sprawca poszukiwany

1721
fot. Paweł Mrowiński

POWIAT ŻARSKI | Ktoś wyrzucił odpady do lasu. Policja poszukuje sprawcy. Leśnicy zwracają się o pomoc w rozwiązaniu sprawy.

Odpady znajdują się na terenie leśnictwa Marianka, około 100 m od drogi Brody – Zasieki.
W dużej stercie widoczne są przede wszystkim zużyte opony różnego typu: dużych samochodów ciężarowych, samochodów osobowych oraz mniejszych pojazdów, m.in. urządzeń rolniczych. Między oponami znajduje się także zużyta wełna mineralna, stara papa rozbiórkowa oraz folie.

Stan odpadów wskazuje na to, że zanim zostały podrzucone do lasu, to musiały być wcześniej składowane przez dłuższy czas, nawet przez kilka lat, w innym miejscu. Na jednej z opon widnieje data: 29.03.2013.

Leśnicy zwracają się o pomoc w ustaleniu sprawcy. Każda informacja na ten temat może być pomocna w wykryciu i ukaraniu leśnego śmieciarza.

Telefony:

  • do Straży Leśnej: 601 629 783,
  • do biura Nadleśnictwa Lubsko: 68 372 04 00,
  • do rzecznika Nadleśnictwa Lubsko: 607 133 384.
fot. Paweł Mrowiński

Czystość, w różnych miejscach w lesie, jest sprawdzana na bieżąco przez miejscowych leśniczych oraz Straż Leśną, a – w razie potrzeby – zaśmiecone miejsca są sprzątane, głównie przez Zakłady Usług Leśnych. Często też sami leśnicy zbierają śmieci, w miarę swoich możliwości.

W 2020 r. w lubskich lasach zostały zebrane 403 m3 śmieci, co kosztowało Nadleśnictwo Lubsko 50 tys. złotych. Lasy Państwowe każdego roku na sprzątanie terenów leśnych wydają ok. 20 mln zł. Z leśnych ostępów wywożonych jest ok. 115 tys. m3 odpadów. To ponad 1000 wagonów kolejowych wypełnionych po brzegi śmieciami!

fot. Paweł Mrowiński

ATB (źródło: Nadleśnictwo Lubsko)