Kolejne utonięcie. Bądź ostrożny nad wodą

1506
fot. KPP Żary

POWIAT ŻARSKI | W niedzielę 20 czerwca 2021 r. dyżurny policji w Lubsku otrzymał zgłoszenie dotyczące utonięcia mężczyzny na terenie niestrzeżonego akwenu na terenie miasta.

1 czerwca rozpoczęły się działania policyjne o nazwie sezon turystyczno-wypoczynkowy. Za nami kolejne bardzo ciepłe dni. Upalna pogoda sprawia, że wiele osób wolny czas spędza w okolicy różnych akwenów. W związku z tym policja apeluje o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa nad wodą. Należy pamiętać, że przyczyną większości wypadków nad wodą są nadmierna brawura osób zażywających kąpieli, często połączona z alkoholem, słabe rozeznanie zbiornika, brak umiejętności i nieodpowiednie przygotowanie się do pływania ale również brak odpowiedniego nadzoru osób dorosłych nad nieletnimi.

20 czerwca w godzinach popołudniowych funkcjonariusz Stanowiska Kierowania Komisariatu Policji w Lubsku otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie, który wszedł do wody oddalając od brzegu, a po chwili osoby z nim wypoczywające utraciły go z pola widzenia. Na teren dawnego wyrobiska udało się dwóch policjantów, którzy na miejscu zastali świadków zdarzenia. Wstępne czynności funkcjonariuszy wskazują na to, że mężczyzna mógł znajdować się pod wpływem alkoholu. Na miejsce przyjechali także strażacy JRG, ratownicy WOPR oraz nurkowie PSP, którzy po przeprowadzeniu akcji ratowniczej wyłowili ciało mężczyzny. Wyjaśnieniem sprawy zajmuję się Policja.

Aby wypoczynek nad wodą był bezpieczny należy pamiętać o podstawowych zasadach:

 • Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
 • Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
 • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
 • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
 • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego.
 • Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
 • Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
 • Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
 • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.
 • Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
 • Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka.
 • Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Pamiętajmy o ważnych numerach telefonów nad wodą:
112 – OGÓLNY NUMER RATUNKOWY
601 100 100 – WOPR

Tylko przestrzegając podstawowych zasad możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy w głównej mierze od nas samych! Nie lekceważmy wody i nie przeceniajmy swoich umiejętności!

kom. Aneta Berestecka