Oni już stracili oszczędności. Nie bądź następny

924
fot. Andrzej Buczyński

POWIAT ŻARSKI | Kilka osób z powiatu żarskiego straciło swoje oszczędności, oszuści zaciągnęli również na ich konto kredyty. Pokrzywdzeni skuszeni obiecanym łatwym zyskiem na giełdzie umożliwili przestępcom dostęp do swego konta.

W ostatnim czasie kilka osób z powiatu żarskiego padło ofiarą oszustów. Osoby te straciły swoje oszczędności, ponieważ skuszone rzekomym zyskiem, zaufały niewłaściwym osobom. Historia oszustwa zaczęła się od tego, że zgłaszający znaleźli w internecie reklamę platformy, która zachęcała do zainwestowania niewielkiej kwoty po wpłacie, której dzięki tej platformie będzie można dużo zyskać na giełdzie. Komentarze pod reklamą były pozytywne, co nie wzbudziło podejrzeń.

Aby zacząć zarabiać trzeba było się zarejestrować i podać wszystkie swoje dane oraz numer telefonu. W następnym etapie do zarejestrowanej osoby zadzwonił pracownik tej firmy informując, że trzeba dokonać opłaty rejestracyjnej w kwocie 250 dolarów. Kolejny krok to kontakt następnego dnia z innym pracownikiem platformy, który informował, że musi zainstalować robota współpracującego z platformą oraz bankiem klienta. Podczas rozmowy nakłonił do zainstalowania programu, dzięki, któremu pracownicy platformy będą mieli dostęp do komputera pokrzywdzonego. Po jego instalacji wszystko potoczyło się już bardzo szybko, bo z kont bankowych zniknęły oszczędności, a mało tego, oszuści zaciągali kredyty.

To przestroga dla wszystkich osób, które wierzą, że bez wysiłku w łatwy sposób mogą się wzbogacić, bardzo często zamiast zyskać tracą.

Pamiętajmy!

  • bądźmy ostrożni podając w internecie numer swojej karty kredytowej,
  • nie klikaj żadnych odsyłaczy w wiadomości przesłanej sms-em, za pośrednictwem komunikatora, czy e-maila: odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami,
  • zainstaluj dodatkowe blokady konta i kart płatniczych, jakie zalecają pracownicy banku,
  • kiedy pracownik banku telefonuje z zapytaniem, czy wszystko jest w porządku i czy przypadkiem, ktoś nie nakłania nas do zdjęcia limitów i blokad – powiedzmy prawdę, w tym momencie możemy uratować swoje oszczędności,
  • kiedy kupujący lub sprzedający prosi cię o zainstalowanie nieznanego oprogramowania na telefon lub komputer, zastanów się – to może być program do szpiegowania twoich ruchów na klawiaturze, w ten sposób oszust widzi pulpit twojego laptopa i tak zdobywa twoje hasła do logowania.

Na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego możemy również odnaleźć listę podmiotów w związku z działalnością , których złożono zawiadomienie popełnienia przestępstwa, często podmioty te nie są zarejestrowane w Polsce. Warto poczytać także ostrzeżenia pojawiające się na tej stronie.

kom. Aneta Berestecka