Potrącenie rowerzystki – KOMUNIKAT POLICJI

3291

Do potrącenia rowerzystki doszło wczoraj 04.10.2017r.,  na skrzyżowaniu ulic Konopnickiej i Sosnowej w Żaganiu.

Do żagańskiej jednostki Policji zgłosiła się 61-letnia kobieta informując, że nad ranem (ok.5.30) jechała rowerem ul. Konopnickiej i została potrącona przez kierującą samochodem osobowym m-ki Opel. Okazało się, że w wyniku tego zderzenia rowerzystka doznała urazu ręki. Okoliczności tego wypadku wyjaśniają żagańscy policjanci.

Jesienna pogoda, deszcz, mgły i szybko zapadający zmierzch mają ogromny wpływ na ograniczenie widoczności na drogach. Dlatego żagańscy policjanci ruchu drogowego systematycznie przypominają o bezpieczeństwie pieszych i rowerzystów na drogach jesienią.

Z analiz stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że wzrost wypadków drogowych z udziałem pieszych i rowerzystów następuje właśnie jesienią. Wcześniej zapadający zmierzch, mgły, opady deszczu wpływają na ograniczenie widoczności na drogach oraz spadek percepcji kierowców, pieszych i rowerzystów,, którzy w tym czasie są szczególnie narażeni na potrącenia przez jadące pojazdy.

Aby przeciwdziałać takim zdarzeniom policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu prowadzą systematyczne kontrole mające na celu dyscyplinowanie kierowców, którzy przekraczając dopuszczalną prędkość na terenie zabudowanym lub popełniając inne wykroczenia, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Policjanci reagują również na niezgodne z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego zachowania pieszych i rowerzystów. Policjanci przypominają także o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku, zwracając uwagę jak ważny jest to element mający realny wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Pieszym przypominamy o elementach odblaskowych, które realnie poprawiają ich widoczności, a tym samym bezpieczeństwo na drogach. Kierowcom przypominamy, aby dostosowali prędkość jazdy do warunków panujących na drodze. Śliska jezdnia, opadające na drogę liście drzew, gruntowe przymrozki  to jesienna rzeczywistość, o której muszą pamiętać kierowcy.

MK, podinsp. Sylwia Woroniec